Bugun...
Bizi izleyin:ATSO ÜYELERİ SANDIK BAŞINA

Tarih: 06-04-2018 16:32:50 + -


Kamuoyunun merakla beklediği Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) seçim sürecinde sona gelindi. ATSO üyeleri yarın sandık başına giderek odanın yeni başkanını seçecek.


ATSO ÜYELERİ SANDIK BAŞINA

OBJEKTİFTÜRKİYE(Haber Merkezi) Kamuoyunun merakla beklediği Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) seçim sürecinde sona gelindi. ATSO üyeleri yarın sandık başına giderek odanın yeni başkanını seçecek. ATSO başkan adayları Ali Kavak ve Hikmet Çinçin arasında geçecek olan yarışta bugüne kadar ön plana çıkan proje ve söylemleri ;

''ATSO başkan adayı Ali Kavak “Kurumun bir binası bile yok. 300 metrekarelik bir alanda 2 buçuk milyon TL para harcandı. Temeli ise daha yeni atılıyor. Biz yönetime gelirsek, ATSO binasını oraya yapmayacağız. Orası uygun bir yer değil” dedi.

Hikmet Çinçin, yılan hikâyesine dönen ATSO hizmet binasının harcanan büyük paralara rağmen hala temelinin dâhi yeni atılmış olması konusunda kamuoyunu tatmin edecek bir açıklama getiremedi.

*

Ali Kavak, ATSO’yu açık ve şeffaf bir kurum hâline büründüreceklerine söz verdi. “Tüm icraatlarımız kamuoyuna açık olacak” dedi.

Hikmet Çinçin cephesinde ise ATSO toplantıları için “Orası bizim yatak odamız” ifadesine yer verildi ve şeffaflıktan uzak bir anlayışın mevcudiyeti itiraf edilmiş oldu.

*

Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik Hareketi tarafından, Ali Kavak’ın 2 bini aşkın kişiyi istihdam ettiği bugüne kadar ise toplamda 100 bini aşkın kişinin Kavak tarafından istihdam edildiği bilgisi paylaşıldı. Bunun yanı sıra bugüne kadar Ali Kavak’ın kentimize ve ülkemize 2 milyar 100 milyon dolarlık bir döviz kazandırdığı ifade edildi.

Hikmet Çinçin’in istihdam ettiği kişi sayısı ise 10-15 arasında ifade ediliyor. Kamuoyunda konuya ilişkin, “2 bini aşkın kişiye istihdam sağlayan bir işadamı ile 10-15 kişiye istihdam sağlayan bir işadamı kıyaslanabilir mi?” şeklinde ifadeler yer aldı.

*

Ali Kavak, her fırsatta “ATSO saygın bir kurum olacak. Üyeler oraya gittikleri zaman, kendi ofislerine giriyormuşçasına rahat ve huzurlu olacaklar dedi. Çinçin’in oda üyelerine odadan kovduğu görüntüler hakkında Kavak, “Üyeleri engellemek için seçme ve seçilme haklarını ellerinden almak için bağırıyor. Bu hakkı gasp etmek için bağırıyor ve güvenlik görevlilerini çağırarak üyeleri odadan attırmaya çalışıyor. Sen kimi nerden kovuyorsun. Sen kimsin ya” dedi.

Hikmet Çinçin ise kamuoyunda infiale yol açan o görüntüleri önce kırparak servis etti. Ardından üyelere değil, güvenlik görevlilerine bağırdığını savundu. Ancak daha sonra Çinçin’in, “Hepiniz çıkın dışarı” şeklindeki yüksek perdeden yaptığı azarın oda üyelerine yönelik olduğu ortaya çıktı.

*

Ali Kavak ATSO Başkanı olduğu 2005 yılında kendisinden bağış isteyenleri geri çevirdi. “ATSO’nun parasını ATSO üyeleri için, ihracat ve sanayinin gelişmesi için harcanmalı” diyen Kavak oda üyelerin parasına dokunmadı. Kendi cebinden talep edilen bağışın kat kat fazlasını ödedi. Kavak’ın bu örnek davranışı çeşitli toplantılarda konunun şahitleri tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

Hikmet Çinçin’in ATSO bütçesini şahsi çıkarları için kullandığı iddia edildi. Odanın ödeme kararı ve görevlendirmesi olmadan 63 kere seyahat eden Çinçin, bu kişisel gezilerinin parasını odaya ödetti. Sadece bu konuda odayı 37 bin liralık bir zarara uğrattığı iddia edilen Çinçin, ekibiyle beraber Antalya’da ATSO’nun bütçesinden 300 bin lirayı aşkın bir meblağ ile tatil yapması ile de kamuoyu tarafından uzun süre eleştirildi. Tüm bunların yanı sıra Hikmet Çinçin’in oda bütçesini kendisine ve yakınlara ait işletmelere akıttığını gösteren belgeler ortaya çıktı. İş dünyasında etik bulunmayan bu usulsüz alışverişler hakkında konuşan Çinçin,

“Bu alışverişler bana sorulmadan yapılmış” dese de kamuoyu ile paylaşılan ve sayıları “yüzlerce” olarak ifade edilen faturaların altında kendi imzasının olduğu görüldü.

*

Ali Kavak projelerinde öne çıkan iki temel başlık istihdam ve ihracat oldu. “Tüm sektörlere ihracat kapılarını açacağız” diyen Kavak, istihdamın artırılmasına dönük çalışmalara odaklanacaklarını ifade ederek her sektörün gelişmesi ve sorunların çözülmesi için işin uzmanları başta olmak üzere STK’lar ve resmi kurumlarla iyi ilişkiler içinde olacaklarını kaydetti.

Hikmet Çinçin ise 13 yıldır oda başkanı olduğu hâlde seçim sürecinde “yapacağız” söylemini “yaptık” söyleminden çok daha fazla kullandı. Kamuoyu ise konuya ilişkin, “Bugüne kadar neden yapmadınız?” sorusunu sordu. Çinçin yönetimindeki ATSO için “Herkesle kavgalı bir kurum” şeklindeki değerlendirmeler yapıldı ve odanın bu hâliyle sorunlara çözüm üretecek bir vizyona sahip olmadığı ifade edildi.''
Kaynak: objektiftürkiye

Bu haber 556 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER HATAY Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
303 Okunma
134 Okunma
130 Okunma
125 Okunma
123 Okunma
114 Okunma
105 Okunma
100 Okunma
86 Okunma
69 Okunma
60 Okunma
53 Okunma
656 Okunma
602 Okunma
580 Okunma
557 Okunma
544 Okunma
488 Okunma
473 Okunma
447 Okunma
417 Okunma
412 Okunma
342 Okunma
313 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Manken
  Manken
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI