Bugun...
Bizi izleyin:Başakşehirde 2 Bin Kişiyle Gönül Sohbeti

Tarih: 27-02-2020 13:30:00 + -


Başakşehir Belediyesi, edebiyatçı yazar Hayati İnanç’ı sevenleriyle bir kez daha buluşturdu. Bin koltuk kapasiteli Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Gönül Sohbetleri” programına, yaklaşık 2 bin kişi katıldı.


Başakşehirde 2 Bin Kişiyle Gönül Sohbeti

Edebiyatçı-yazar Hayati İnanç, “Gönül Sohbetleri” programının ilkinde Başakşehirlilerle bir araya geldi. Programa ilgi had safhadaydı. Bin koltuk kapasiteli kültür merkezine 2 binden fazla misafir geldi. Katılımcıların bir kısmı oturmak üzere sahneye davet edildi. Bir süre sonra burada da yer kalmayınca diğer misafirler de merdivenlere oturdu. Kimileri de sohbeti ayakta takip etti. Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu da programa katıldı.

“Bu sanki uzun süren ayrılığın vuslatı”

Edebiyatçı-yazar Hayati İnanç, anlattığı kıssaları, geniş divan edebiyatı hafızasından beyitlerle süsledi. İnanç’ın sözleri sık sık alkışlarla kesildi. İnanç, “Bu kadar genç, ısrarla divan şiiri anlatılan bir yere geliyorsa bu sadece televizyon programlarını beğenmemekten değil. Türkçeye olan hasret, bu sanki uzun süren bir ayrılıktan sonra yaşanan bir kavuşma” dedi.

“Başkalarına kalbimizle hükmetmeliyiz”

Hayati İnanç, Türkiye ile Bosna arasındaki kadim dostlukla ilgili bir hikâye anlattı. Dostluğun, kardeşliğin sözle değil gönülden kurulabileceğini Türkiye-Bosna kardeşliği üzerinden örneklendiren İnanç, “Fatih Sultan Mehmet, isteseydi Bosna için bir komutanını görevlendirebilirdi. Ancak kendisi gitmek istedi. O zamana kadar 6 dil biliyordu. Ziyaretini 6 ay tehir etti, bu süre içinde Boşnakça öğrendi. Bosna’ya gidince ahaliye Boşnakça hitap etti. Bunu duyanların büyük çoğunluğu Müslüman oldu. Başkalarına kalbimizle kendimize aklımızla hükmetmeliyiz. Merhamet bizi geleceğe taşır. Geçmişinde büyük olan millet geleceğinde de büyük olur” diye konuştu

Hayati İnanç adaletin, doğru yönetimin ve makamın ne derece zor olduğunu ise Halife Harun Reşid ile Behlül Dana arasında geçen kıssayla anlattı: “Bir gün Behlül Dana, Harun Reşid’in tahtında uyuyakaldı. Saray görevlileri bu durumu görünce Behlül’ü tahttan indirerek hırpaladılar. Behlül ‘Harun’ diye sayıklayarak ağlamaya başladı. Harun Reşid gelince ‘Ağlıyorsun tamam da ben ne yaptım sana, neden adımı sayıklayarak ağlıyorsun?’ diye sordu. Behlül, ‘bu tahtta 5 dakika uyudum beni dövdüler, kim bilir sana ne yaparlar, ona ağlıyorum’ diye cevap verdi” dedi.

Sohbetin sonunda manevi dünyayı tamamlamak için gençlere kitap tavsiyelerinde bulunan Hayati İnanç, sözlerini şöyle tamamladı: “İnsanın ölürken gülmesi için size beş kitap tavsiye ediyorum. Mızraklı İlmihal-Miftahul Cennet, Şevahid-ün Nübüvve, Fener Patriği V. Gregorius’un Rus Çarı Alexander’a Mektubu, Yusuf Aleyhisselam ile Kıyamet ve Ahiret kitapları.”

Programın sonunda Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, Hayati İnanç’a bir plaket takdim etti. Edebiyatçı-yazar Hayati İnanç, ilk konuğu olduğu Başakşehir Belediyesi Kıraathane Sohbetleri’nde de büyük ilgi görmüştü.
Kaynak: İHA

Bu haber 57 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İSTANBUL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
98 Okunma
78 Okunma
78 Okunma
66 Okunma
65 Okunma
63 Okunma
62 Okunma
60 Okunma
60 Okunma
59 Okunma
57 Okunma
56 Okunma
268 Okunma
208 Okunma
195 Okunma
171 Okunma
156 Okunma
143 Okunma
118 Okunma
110 Okunma
107 Okunma
106 Okunma
103 Okunma
100 Okunma
1136 Okunma
1087 Okunma
1070 Okunma
1031 Okunma
1004 Okunma
948 Okunma
924 Okunma
904 Okunma
864 Okunma
860 Okunma
810 Okunma
773 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI