Bugun...
Bizi izleyin:ÇEVRE DOSTU YAKIT SAYESİNDE, TARİHTEKİ EN BÜYÜK TEMİZLİK HAREKETİNİN PARÇASI OLUN

Tarih: 18-09-2019 23:20:43 + -


Son yıllarda çevre kirliliğinin günden güne artması, dünya üzerindeki bütün canlılar için ciddi bir tehdit unsuru haline geldi.


ÇEVRE DOSTU YAKIT SAYESİNDE, TARİHTEKİ EN BÜYÜK TEMİZLİK HAREKETİNİN PARÇASI OLUN

 

 

OBJEKTİFTÜRKİYE(Haber Merkezi) Son yıllarda çevre kirliliğinin günden güne artması, dünya üzerindeki bütün canlılar için ciddi bir tehdit unsuru haline geldi. Bu bağlamda dünyanın lider LPG dönüşüm kiti üreticisi BRC Türkiye CEO’su Kadir Örücü, sayısı gittikçe artan araçların yarattığı zararlı gazların, büyük şehirlerde hava kirliliğinin ve buna bağlı olarak da ciddi sağlık sorunlarının gözlenmeye başlandığını ifade etti. Ayrıca Let’s Do It! Foundation tarafından organize edilen ve tüm dünya genelinde Dünya Temizlik Günü olarak bilinen, çevre temizliği etkinliğinde doğaya yapılan her katkının öneminin vurgulanması gerektiğine dikkat çekten Kadir Örücü, “Çevre dostu yakıtlarla çalışan araçların sayısının artması gerektiği konusunda toplumsal bilinci oluşturabilmek için üreticilerle birlik içinde olmalıyız.” dedi.

 

Hava kirliliği, trafiğin yoğun olduğu pek çok şehrin en büyük sorunlarından biri. Dizel ve benzinli araçlardan salınan partiküller hava kirliliğine neden olan etkenlerin başında geliyor. Günümüzde dünyanın geldiği noktada, artık doğa ve çevre bilincinin artması gerektiğine vurgulayan BRC Türkiye CEO’su Kadir Örücü, Dünya Sağlık Örgütü tarafından insan sağlığına ve çevreye zarar verdiği raporlarla ortaya konan, dizel otomobillerin, sigaradan daha çok tehlike saçtığını ifade etti. Ayrıca 21 Eylül Dünya Temizlik günün önemini de vurgulayan Örücü, “Let’s Do It! Foundation tarafından organize edilen ve tüm dünyada Dünya Temizlik Günü olarak bilinen, çevre temizliği etkinliğiyle doğaya yapılan her katkının önemi büyük. Doğaya atılmış çöpleri temizlemek ve çevre kirliliği hakkında farkındalık yaratmak için her yıl düzenlenen bu çevre temizliği etkinliğinin amacı; insanlarda farkındalık oluşturarak gelecekte de yaşanıla bilinir temiz bir çevre yaratmak, çöp körlüğünün önüne geçmek, şu anki çevre kirliliğine dur demek ve gençlerin sürdürebilir projeler üretmesini teşvik etmektir. Bu amaçla birlikte BRC olarak 21 Eylül'de Türkiye'de de kutlanacak, Dünya Temizlik Günü etkinliğini destekliyoruz.” dedi. Ayrıca Örücü, böyle özel bir günde, insanların çevre dostu yakıtlara daha çok yönlendirebilmek için bu konudaki toplumsal bilincin oluşturulması gerektiğini vurguladı.

 

Dizel araçlar 20 kat daha fazla partikül salınımı yapıyor

 

Dünya Sağlık Örgütü, yeryüzünde yaşayan 10 kişiden 9’unun kirli hava soluduğu uyarısında bulunuyor. Motorlu araçlardan salınan partiküller hava kirliliğine neden olan etkenlerin başında geliyor. Dizel araçlar ise, 20 kat daha fazla partikül salınımı yaparak, havayı zehirleme bakımından en başta yer alıyor. Bu nedenle trafikte yer alan dizel araçlar çevre temizliği açısından ciddi tehlike arz ediyor. Bütün bunların aksine, LPG ise bir taraftan çevre temizliğini koruma da yardımcı olurken, diğer taraftan yoğun kullanım sonucunda verilen zararı minimuma düşürüyor. Bu da insanoğluna daha temiz ve yaşanabilir bir gelecek vaat ediyor.

 

LPG kullananlar her yıl 300 bin ağaç dikmiş gibiler

Kadir Örücü, trafikteki araçların karbon emisyonları ile çevreye verdikleri zararı telafi etmek için milyonlarca yeni ağaç dikmeye ihtiyaç bulunduğunu vurgulayarak, “LPG kullanan 5 milyon otomobil, her yıl 2 Milyon ton daha az karbon emisyonuyla 300 bin ağaç dikmiş kadar çevreye katkı sağlıyor” değerlendirmesini yaptı.
Kaynak: objektiftürkiye

Bu haber 979 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
708 Okunma
590 Okunma
564 Okunma
560 Okunma
540 Okunma
531 Okunma
516 Okunma
513 Okunma
494 Okunma
408 Okunma
372 Okunma
367 Okunma
3240 Okunma
3237 Okunma
3115 Okunma
2988 Okunma
2695 Okunma
2515 Okunma
2455 Okunma
2225 Okunma
2186 Okunma
2055 Okunma
1953 Okunma
1613 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI