Bugun...
Bizi izleyin:Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Muhtarlara Buluştu

Tarih: 14-04-2018 22:42:00 + -


Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Siz eğer mahallenin muhtarı olarak kendi mahallenizle ilgili alınan bir karardan haberiniz yoksa siyasi iktidar kim olursa olsun size önem vermiyor demektir” dedi.


Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Muhtarlara Buluştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatay’da muhtarlarla düzenlenen yemekli toplantıya katıldı. Antakya Ottoman Palace’de gerçekleşen toplantıda konuşan Kılıçdaroğlu, “Mücadele edin, size sözümüz söz, sizlerin mücadelesini sonuna kadar destekleyeceğiz” diyerek muhtarlara söz verdi. Kılıçdaroğlu, muhtarların çok önemli olduğunu belirterek “Belediye meclis üyesi bir talep geldi, belli konularda belediye meclis üyesini ortak seçelim bir kişi belediye meclisinde temsil edilsin. Sizin mahallenizle ilgili bir olay belediye meclisinde görüşüldüğünde o mahallenin muhtarı, otomatikman belediye meclisinde söz ve karar sahibi olmalı. Yani siz eğer mahallenin muhtarı olarak kendi mahallenizle ilgili alınan bir karardan haberiniz yoksa siyasi iktidar kim olursa olsun size önem vermiyor demektir. Size verilecek önemim birinci ölçüsü belediye meclisinde, sizinle ilgili, mahallenizle ilgili bir olay görüşülüyorsa muhtar oraya gelmeli söz hakkı olmalı karar sahibi olmalı oy kullanmalı ve dolayısıyla siz de mahallenizle ilgili alınan karardan haberdar olmalısınız. Bununla ilgili yasal düzenleme gelirse destek vereceğiz. Bize yetki verirseniz kesinlikle yapılır.” Şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Bir başka konu, belediye başkanının yeri belli, makamı belli, binası belli, milletvekillerinin yeri belli, muhtarların var mı öyle bir bağımsız yeri? Yok, niye yok! Hangi gerekçe ile yok. Milletvekili seçimle geliyor, belediye başkanı seçimle geliyor, muhtar atama ile mi geliyor. Oda seçimle geliyor. Muhtarların bağımsız bir yeri olmalı. Bir binası olmalı. Ve tek tip bina olmalı. Herkes bilmeli, bu bina muhtara ait. Bugün olur siz seçilirsiniz, yarın olur bir başkası seçilir, ama toplumda herkes bilmeli ki mahallenin muhtarı, köyün muhtarı bu mahallede oturuyor. Binanın yapımını doğrudan doğruya genel bütçe finanse etmeli ve muhtarlık binasını yapmalı. Bu konuda önerimiz var, ama diyorsunuz ki bu öneri yerine getirilmedi, bize yetki vereceksiniz bina nasıl yapılırmış hep beraber göreceğiz”

Kılıçdaroğlu, muhtarların bütçesinin olması gerektiğinin altını çizerek “Milletvekillerinin aylıkları var, tahsisatları var, belediye başkanlarının aylıkları var, bütçeleri var, tahsisatları var, muhtarların var mı? Niye yok. Muhtarın bütçesi niye olmaz” diyerek muhtarlara bütçe verilmesi gerektiğini savundu.

Yıllık olarak belediyelere ödenen emlak vergilerinin yüzde birinin muhtarlara verilmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu “Muhtarın bütçesinin olması lazım. Diyeceksiniz ki, muhtarlık bütçesi nasıl olur, yav zaten bu ülkede yeteri kadar gelir yok, para yok, herkes ağlıyor para para para diye. Muhtara para düşer mi, evet düşer. Nasıl düşer, hepiniz bir binada oturuyorsunuz, bir evde oturuyorsunuz, yıllık emlak vergisi ödüyorsunuz, emlak vergisi nereye gidiyor? Belediyeye gidiyor. Yüzde biri muhtarlığa tahsis edilse ne olur. Kıyamet mi kopar. Muhtarlığa bütçe tahsis edilmeli, bütçe. Diyeceksiniz ki muhtarlık kurumuna neden bütçe tahsis edilsin. Neden şu, kendi mahallesinde yaşayan vatandaşın sorununu en yakından ve en iyi bilen muhtardır. Muhtarlık kurumu güçlenirse Türkiye’de demokrasi güçlenir , insan hakları güçlenir, birlik ve beraberliğimiz güçlenir ve hep birlikte biz Türkiye’nin büyümesi, kalkınması, huzur içinde birlikte yaşamamız için önemli bir yolu aşmış oluruz” ifadesini kullandı.

Konuşmanın ardından CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Hatay Büyükşehir Belediyesinde görev yapan daire başkanlarına plaketlerini verdi. Sonra Kılıçdaroğlu, programa katılan muhtarlara teşekkür plaketi verdi.
Kaynak: İHA

Bu haber 48 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER HATAY Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
303 Okunma
134 Okunma
131 Okunma
125 Okunma
123 Okunma
114 Okunma
105 Okunma
101 Okunma
86 Okunma
69 Okunma
60 Okunma
53 Okunma
656 Okunma
603 Okunma
581 Okunma
557 Okunma
544 Okunma
488 Okunma
473 Okunma
448 Okunma
418 Okunma
413 Okunma
342 Okunma
314 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Manken
  Manken
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI