Bugun...
Bizi izleyin:Çine Tarım Ürünü İhracatı Önündeki Engeller Kalkıyor

Tarih: 13-09-2017 12:00:00 + -


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tarım ürünlerinin yurt dışına ihracatında büyük artış olduğunu belirterek, "Çin’e tarım ürünlerimizin ihracatının önündeki engeller kalkıyor" dedi.


Çine Tarım Ürünü İhracatı Önündeki Engeller Kalkıyor

Anfaş Fuar Merkezi’nde bu yıl 8’incsi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’nda (YÖREX) konuşan Bakan Çavuşoğlu, fuarın her yıl katılımcı, kalite, görünürlüğü bakımından yoluna devam ettiğini görmek görmekten mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Ankara’daki yoğun diploması trafiği nedeniyle ATSO’nun ödül törenine katılamayacağını belirten Çavuşoğlu, "Bu sene 8’inci kez kuruluyor. YÖREX’le ilgili hayallerimiz var. YÖREX’in uluslararası bir fuar haline getirmek. Dünyanın her yerinden firmaların buraya gelip stant açması değildir. Uluslararası fuar olması demek, bana göre Türkiye’nin her yerinden burada sergilen ürünlerin dünyanın her yerine pazarlanması demektir. KKTC’den bazı kardeş ülkelerden stantlar gelebilir. Bunu yapabilmek için dünyanın her yerinden alım heyetlerini, üreticilerimizi, borsalarımızı ve ürünlerimizi buluşturmamız gerekiyor. Geçen bahar ayında HESTOUREX diye bir fuar düzenledik. Dünyanın aşağı yukarı 170 ülkesinden 4 bin 30 alım heyeti geldi. 4 gün boyunca fuarı gezdiler bir taraftan ayrı bir salonda alım heyetleri ile katılımcılar sözleşmeler imzaladılar. İmzalanan sözleşmenin değeri 10 milyar TL. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi bir Rus sigorta firmasıyla, 20 bin Rus’un tedavisi için sözleşme imzaladı. Bu fuarda da bizim bunu başarmamız lazım" diye konuştu.

"ÇİN’E TARIM ÜRÜNÜ İHRACATI ENGELİ KALKIYOR"

Dünyada gıda üzerine iş yapan alım heyetlerinin gelecek yıldan itibaren üreticilerle buluşturulması gerektiğine vurgu yapan Bakan Çavuşoğlu, "Dışişleri Bakanlığı olarak biz de gereken desteği vereceğiz. Tarım ürünlerinin yurt dışına ihracatında da ciddi artış var. Antalya’daki ve Türkiye’deki rakamlar ortada. Demek ki bir taraftan kalite, üretim artıyor. Coğrafi işaret dahil markalaşma süreci hızlı şekilde devam ediyor. Üreticilerimize bir çağrıda bulunuyorum. Artık Çin’e tarım ürünlerimizin ihracatının önündeki engeller kalkıyor. Bu senenin kiraz mevsiminin sonuna doğru kiraz ürünleriyle ilgili engeller kalktı. Şimdi bazı meyvelerle ilgili engeller de kalkıyor. Süt ürünleri engelleri de kalkıyor. Ama tüm engelleri kaldırarak Çin gibi büyük bir piyasaya girmek istiyoruz ve giriyoruz. Kiraz gibi ürünlerin ülkemizde üretiminin arttırılmasında fayda var" ifadelerine yer verdi.

"SERBEST TİCARET ANLAŞMASI"

"Dış politikada dostun sayısını artırmak, düşmanın sayısını azaltmak önemlidir" diyen Çavuşoğlu, "Elbette tüm dünyada söz sahibi olmak her ülkenin hayalidir. Ama biz de Türkiye olarak son 15 yılda bunu başardık, başarıyoruz. Dün Pakistan ve Katar Dışişleri Bakanını ağırladık. Yarın Fransa ve Kuveyt Dışişleri Bakanını ağırlayacağız. Cuma günü Katar Emiri geliyor. İki gün sonra Newyork’a gidiyoruz. Her yerde olduğu gibi Türkiye’nin sesini Cumhurbaşkanımızla orada da duyuracağız. Ama dış politikamızın en önemli unsuru da ekonomik ilişkileri güçlendirmektir. O nedenle bir çok ülkeyle ikili düzeyde serbest ticaret anlaşması imzalamak için müzakerelerimizi sürdürüyoruz. Bizim bazı ürünlerimizi korumamız gerekiyorsa tercihli ticaret anlaşması imzalıyoruz. Sadece ikili ülkelerle değil,bölgesel ekonomik örgütlerle serbest ticaret anlaşma müzakerelerini yürütüyoruz" ifadelerine yer verdi.

(İsa Akar-Suat Metin-Harun Erdoğdu / İHA)
Kaynak: İHA

Bu haber 67 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
34 Okunma
34 Okunma
30 Okunma
30 Okunma
30 Okunma
29 Okunma
29 Okunma
29 Okunma
28 Okunma
28 Okunma
28 Okunma
27 Okunma
95 Okunma
60 Okunma
55 Okunma
54 Okunma
53 Okunma
52 Okunma
52 Okunma
52 Okunma
52 Okunma
51 Okunma
49 Okunma
48 Okunma
766 Okunma
728 Okunma
693 Okunma
661 Okunma
616 Okunma
604 Okunma
602 Okunma
440 Okunma
401 Okunma
317 Okunma
311 Okunma
281 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Manken
  Manken
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI