Bugun...
Bizi izleyin:Çocuk Genetik Hastalıkları Sempozyumu

Tarih: 11-04-2019 19:18:40 + -


Üniversitemiz Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ile Çocuk Genetik Hastalıkları Derneği tarafından Rektörlük Konferans Salonunda düzenlenen birinci basamak hekimleri için VII. Çocuk Genetik Hastalıkları Sempozyumu düzenlendi.


Çocuk Genetik Hastalıkları Sempozyumu

OBJEKTİFTÜRKİYE(Haber Merkezi) Üniversitemiz Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ile Çocuk Genetik Hastalıkları Derneği tarafından Rektörlük Konferans Salonunda düzenlenen birinci basamak hekimleri için VII. Çocuk Genetik Hastalıkları Sempozyumu düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan sempozyumun açılış konuşmasını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya yaptı.

Konuşmasına değerli bilim insanlarının bölgedeki hekimlerle bir araya gelmelerine vesile olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek başlayan Rektör Kaya: “Bölgemizde sık karşılaşılan genetik hastalıkların erken tanısı, tedavisi ve takibinin yanı sıra genetik danışmanlığı da çok önemlidir. Bu sempozyum, bölgedeki hekimler için son derece faydalı olacaktır. Öğrenci yetiştirilmesinin yanı sıra diğer kurumlar ile iş birliği içinde olmak ve bugünkü gibi bilimsel toplantılara öncülük etmek Üniversitelerin başlıca görevleri arasındadır.” dedi.

Sempozyumun gerçekleşmesinde büyük katkıları olan Üniversitemiz Rektör Yardımcısı ve Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Önlen de ülkemizin dört bir yanındaki duayen bilim insanlarının ilimizdeki birinci ve ikinci basamak hekimler ile bir araya gelmelerinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek sempozyumun başarılı geçmesini diledi.

Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Derya Erçal ise yaptığı konuşmada sempozyumun amacına değinerek: “Özellikle birinci basamakta çalışan hekimlere ve çocuk hekimlerine bu konudaki önemli bazı temel konuları hatırlatmak çok önemlidir. Ayrıca genetik teknolojideki son gelişmelerin ışığında hangi seviyedeki genetik bozuklukların tanımlanabildiği, bu hastalıkların doğumdan önce ve sonra belirlenebilmesi için hangi laboratuvar testlerinin kullanılması gerektiği sorularının cevapları verilmeye çalışılmalıdır.” dedi.

4 panel ve 8 oturum şeklinde gerçekleşen sempozyumda genetik hastalıkların toplumumuz için önemi, genetik öykü alma ve soy ağacı çizme, ne zaman genetik hastalık düşünelim?, genetik hastalıklarda tanı yöntemleri, bölgemizde sık görülen Ailevi Akdeniz Ateşi, Talasemi ve Kistik fibrosis hastalıklarına klinik ve genetik yaklaşım, prenatal tarama - tanı testleri ve genetik danışma konuları, alanında duayen akademisyenler tarafından ele alındı.
Kaynak: objektiftürkiye

Bu haber 246 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER HATAY Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
72 Okunma
71 Okunma
64 Okunma
63 Okunma
59 Okunma
58 Okunma
57 Okunma
57 Okunma
56 Okunma
56 Okunma
54 Okunma
54 Okunma
339 Okunma
280 Okunma
258 Okunma
250 Okunma
237 Okunma
235 Okunma
228 Okunma
225 Okunma
206 Okunma
204 Okunma
202 Okunma
141 Okunma
5470 Okunma
3516 Okunma
2208 Okunma
1717 Okunma
1662 Okunma
1416 Okunma
1239 Okunma
1181 Okunma
1045 Okunma
965 Okunma
854 Okunma
591 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI