Bugun...
Bizi izleyin:ÇOCUKLARDA AĞIZ KOKUSU NEDEN OLUR ?

Tarih: 15-05-2020 02:56:27 + -


Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr.Yavuz Selim Yıldırım konu ile ilgili bilgiler verdi.


ÇOCUKLARDA AĞIZ KOKUSU NEDEN OLUR ?

OBJEKTİFTÜRKİYE(Haber Merkezi)Ağız kokusu toplumda yaygın olarak görülen bir problemdir, erkeklerde bayanlara göre biraz daha fazla görülür.Çocuk yaş grubunda da sıklıkla görülür.
 

✅Çocuklarda ağız kokusunun nedenleri? 

Çocuklarda ağız kokusunun en sık beş nedenini sayacak olursak;1. Sinüs enfeksiyonları yani Rinit ve sinüzitler. 2. Burun içerisindeki yabancı cisimlerdir. Çocuklar herhangi bir oyun maddesini burun içerisine sokabilir.Özellikle 2-3 yaş civarında bunun fark edilmemesi durumunda sürekli kötü kokulu bir akıntı yapar. 3. Boğaz enfeksiyonu yani bademcik enfeksiyonu ağız kokusunun en sık nedenlerinden biridir.Bazen anneler Boğaz enfeksiyonunun ilk belirtisi olarak ağız kokusundan anlayabilir. 4. Yine çocuklarda diş çürükleri kokunun diğer önemli nedenlerinden birisidir, burun tıkanıklığına bağlı veya geniz etine bağlı ağızdan nefes alıp verme sonucu uykuda ağzı açık olarak uyuyan çocuklar,  ağız kuruması sonucunda dişler daha fazla çürüyerek ağız kokusu yapabilir.   5.  Özellikle Gün içerisinde yeterli su içmeyen çocuklar ağız kuruluğuna bağlı ağız kokusu çekebilirler.Çocuklar genelde çok hareketli olduğu için terleme yoluyla sıvı kaybı daha fazla olur.Özellikle oyun çağındaki çocuklar oyuna daldıklarından su içmeyi unutarak ağız kuruluğu ve ağız kokusu belirtisi gösterir.
 
✅Küçük yaşlarda da görülüyor, nedenleri ?
Ağız kokusunun küçük yaşlarda görülmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesi enfeksiyonlar.Bu enfeksiyonlar burun içerisinde geniz etinde bademcikler de dişlerde ve diş etlerinde oluşan hastalıklar sonucu ortaya çıkar.Enfeksiyonlardan sonra en sık görülen ağız kokusu nedeni çocuklarda yabancı cisimlerdir.Çocuklar kendi vücudunu tanımak için oyuncakları kulak deliklerine veya burun deliklerine sokabilir.Çocuklarda yaş arttıkça beslenmesinde olan değişiklikler sonucu sindirim sistemine bağlı ağız kokusu nedenleri de görülebilir.
 
✅Normal karşılanabilecek ağız kokusu var mı?
Uzamış açlık ve susuzlukta ağız kokusu fizyolojik olarak herkeste görülebilir.Bunların dışında az hijyen eksikliğinde de özellikle dişlerin fırçalanmasında eksiklik varsa ağız kokusu olabilir.
 
 ✅Aileler geçmeyen ağız kokuları karşısında nasıl bir araştırma içine girmeli? Hangi uzmana gitmeli?
 
Çocuklarında devamlı bir ağız kokusu olan aileler öncelikle bir Kulak Burun Boğaz Muayenesi ne çocuklarını götürmeliler.Kulak Burun Boğaz Hastalıkları muayenesinde herhangi bir sorun olmayan çocuklar Pediatrik Gastroentrolojı bölümüne veya diş hekimi muayenesi ne götürülebilir.
 
Çocuklarda ağız kokusundan korunmak için basit birkaç önleme dikkat etmekte yarar var ?
 
Bunlardan en önemlisi düzenli diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmasıdır. Çocuklar büyüme esnasında ailelerini rol model olarak aldığı için anne ve babanın düzenli diş fırçalıyor olması ve çocuğun bunu gözlemesi veya beraberce diş fırçalamak çocukta bu alışkanlığın kazandırılmasında önemli rol oynar.Bu sayede diş ve diş eti hastalıklarından korunmuş olur.
 
Bir diğer önemli neden genizeti'dir.Geniz eti burun tıkanıklığına neden olarak ağızdan nefes almaya neden olur, sürekli tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının odağı haline gelir.Sürekli burun ve paranazal sinüs enfeksiyonları, ağızdan nefes alıp verme ağız kokusunun dışında; büyüme gelişme geriliği  uyku bozuklukları, altını Islatma ve kulak enfeksiyonları gibi... bir çok hastalığa neden olur.
 
Yine çocuklara düzenli su içme alışkanlığı kazandırmak gerekir, okul çağındaki çocuklara her gün okula giderken suluğunu doldurup akşama kadar bitirmesini söylemek ve akşam kontrol ederek  en önemli basit uygulamalardan bir tanesidir.
 
Bir diğer önemli önlem akşam uykuya yatmadan önce bol su ile burunlarını temizlemek,uykuya dalmasını ve uyku esnasında burun tıkanıklığını engelleyerek rahat bir uyku uyumasına yardımcı olur.
 
Alerjisi olan çocuklarda alerji tedavisi çocuğun genel sağlığını olumlu yönde etkiler .
 Kaynak: objektiftürkiye

Bu haber 1801 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Sağlık ve Aile Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
74 Okunma
70 Okunma
70 Okunma
67 Okunma
67 Okunma
63 Okunma
61 Okunma
61 Okunma
61 Okunma
60 Okunma
60 Okunma
60 Okunma
653 Okunma
569 Okunma
428 Okunma
398 Okunma
395 Okunma
254 Okunma
241 Okunma
240 Okunma
227 Okunma
202 Okunma
196 Okunma
196 Okunma
3176 Okunma
2815 Okunma
2802 Okunma
2607 Okunma
2552 Okunma
2204 Okunma
2070 Okunma
2003 Okunma
1802 Okunma
1701 Okunma
1548 Okunma
1546 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI