Bugun...
Bizi izleyin:Defne Dalından Pelet Yakıtı Üretti

Tarih: 06-12-2018 10:03:00 + -


Hatay’ın Yayladağı ilçesinde babasına ait defne yaprağı kurutma tesisinde atıl haldeki defne dallarını değerlendiren genç kadın girişimci Ayşegül Abacı, Türkiye’de ilk defa defne dallarından pelet yakıtı üretti. Yüksek enerji miktarı sağlamasıyla dikkat çeken defne peleti, Türkiye genelinde ‘Kadın Girişimciler Derneği’ tarafından gerçekleştirilen proje yarışmasında 300 proje arasından ilk 15’te yer aldı.


Defne Dalından Pelet Yakıtı Üretti

Kadın girişimci Ayşegül Abacı, peletin tamamen Türkiye öz kaynaklarından üretildiğini ifade ederek, ormanlarda yer alan atıl haldeki dalların da değerlendirildiğini söyledi. Abacı, “Yaklaşık 1 buçuk yıldır bu işi yapıyoruz. Halihazırda olan bir işletmemiz vardı, babamın defne yaprağı kurutma tesisi vardı. Biz defne yaprağı kurutma tesisinde çıkan defne yaprağı değerlendirmek amacıyla çeşitli araştırmalarımız, çeşitli denemeler sonucunda pelet yakıtını üretmeye karar verdik. Pelet yakıtının en önemli noktası tamamen ülkenin öz kaynaklarından olması ve ülkemizdeki atıl durumda bulunan yani değerlendirilmeyen ürünlerin değerlendirilmesiyle oluşmuş olması. Bu ülkemiz için çok büyük bir kazanç. Çünkü biz pelet üretimi yaparken ormandaki atıl maddeyi alıyoruz, bu şekilde ormana bir fayda sağlamış oluyoruz. Sebebi de orman yangınlarının önüne geçmiş oluyoruz” dedi.

Peletin üretim aşamasından bahseden genç girişimci Abacı, “Defne yaprağı kurutma tesisinden çıkan defne dallarının ilk başta dal şeklinde pelet üretim yerine getirilmesi birinci aşamamız. Defne dalları daha sonra kırıcı makinelerden geçirildikten sonra daha ufak parçalara ayrılır. Kırıcı makinelerden geçtikten sonra talaş yapma makinesinde talaş haline gelir. Daha sonra kurutma fırınlarında belli bir nem oranına getirildikten sonra ham maddemiz peletleme yapmaya hazır hale gelir. Daha sonra helezon yardımıyla ham maddemiz, peletleme makinemize getirilir ve pelet üretimi gerçekleştirilir” dedi.

“Enerji kaybı sadece yüzde 1, diğer yakıtlarda yüzde 30”

Pelet yakıtının yüzde 99’luk enerji sağlayarak sadece yüzde 1’lik atık verdiğini belirten Abacı, “Bu ürünümüz üretilirken çevreye fayda sağlıyor, tüketilirken de çevreye hiçbir zarar vermiyor. Çünkü yüzde 99 oranında bir enerji açığa çıkıyor ve sadece yüzde 1 oranında bir atık meydana geliyor. Biz bunu diğer yakıtlarla kıyasladığımız zaman, diğer yakıtların yüzde 30 kadar varan atık oranı var, pelet yakıtında yüzde 1. Karbondioksit salınımı da yok denecek kadar az, diğer yakıtlara göre. Bu sebeple pelet yakıtı tamamen çevreci, doğaya duyarlı ve insanların sağlığı açısından da çok önemli bir yakıt” diye konuştu.

“Atık defne dallarını değerlendirdik, sağlıklı sonuç aldık”

Hatay bölgesinde defne dallarının çoğunlukta olmasının avantajıyla bu yakıtı ürettiklerini ifade eden Ayşegül Abacı, “Bizim hammaddemiz defne dalları atığından yapmak. Hem Hatay bölgesinde yaşadığımız için, Hatay bölgesinin potansiyel ağacı defne ağacı. Burada atıl durumda bulunan çok fazla defne dalı var, hem bunu değerlendirmek istiyoruz hem de odun peleti olduğu için insanların sağlığı açısından daha sağlıklı bir yakıt” dedi.

“Pelet yakıtını kapı kapı dolaşarak anlattık”

Pelet yakıtının Türkiye’de kullanımının henüz yeni olduğunu ve bu sebeple büyük zorluklar yaşadığını söyleyen Abacı, kapı kapı dolaşarak pelet yakıtını tanıttığını söyledi. KAGİDER tarafından yarışmada ilk 15’e girilmesiyle de tanıtımının hızlandığını ifade eden Abacı, şunları kaydetti:

“Pelet yakıtı bizim ülkemiz için çok yeni bir sektör olduğu için çok daha fazla duyulmuş bir yakıt değil. Biz bu işletmeyi ilk başta kurduğumuz ve üretime başladığımız zaman, en büyük zorluğu bu yakıtı insanlara anlatmakta yaşadık. Biz yeri geldi, kapı kapı dolaşıp insanlara bunları anlattık, çok fazla bilgilendirdik. Şimdi de KAGİDER sayesinde, bu daha büyük kitlelere ulaştı. İnşallah daha büyük ve daha yüksek kitlelere ulaşmaya çalışacağız. Defne dallarıyla biokütle yakıtım üretimi projemizle İstanbul’da katıldığımız yarışmada, Türkiye genelinde 300 proje arasından ilk 15’e girmeyi başardık. KAGİDER’in hazırlamış olduğu bu yarışmada ilk 15’e girdiğimiz için şuan KAGİDER’in bize sağlamış olduğu çeşitli desteklerle var olan üretim tesisimizi büyütmeyi ve üretimimizdeki eksikleri giderip kapasitemizi daha da arttırmayı planlıyoruz” dedi.
Kaynak: İHA

Bu haber 156 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER HATAY Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
457 Okunma
445 Okunma
336 Okunma
309 Okunma
272 Okunma
244 Okunma
176 Okunma
167 Okunma
159 Okunma
158 Okunma
153 Okunma
121 Okunma
2145 Okunma
1246 Okunma
1139 Okunma
917 Okunma
854 Okunma
795 Okunma
714 Okunma
659 Okunma
645 Okunma
631 Okunma
578 Okunma
460 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI