Bugun...
Bizi izleyin:Eyüpsultanın Genç Yetenekleri, Teknofest 2020De Finallere Kaldı

Tarih: 28-09-2020 11:30:00 + -


Eyüpsultan Belediyesi Bilişim Akademi öğrencileri Gaziantep’te düzenlenen Teknofest 2020’de iki proje ile finale kaldı.


Eyüpsultanın Genç Yetenekleri, Teknofest 2020De Finallere Kaldı

İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması’nda, 11. Sınıf öğrencisi Mert Albay ve 10.Sınıf öğrencisi Teoman Sarıkuş Sosyal İnovasyon, 9.Sınıf öğrencisi Bilal Said Celebi ise Afet projesi ile finallere adlarını yazdırdı.

Engelli bireyler için konuşabilen akıllı eldiven tasarladılar

Mert Albay ve Teoman Sarıkuş engelli bireylerin iletişim kurmaları için akıllı elektronik kart ve elektronik devreler ile fiziksel bir Arduino projesi gerçekleştirip, konuşabilen akıllı bir eldiven tasarladılar. Bu akıllı eldivenin içerik yazılımına; engelli bireyin hangi temel ihtiyaçları var ise karşı tarafa anlatmak istediği bilgisi yüklenerek her bir parmak ve ya bilek hareketi sesli bir ifade biçimine dönüştürülüyor.

Akıllı Eldiven’e farklı dil seçenekleri eklediler

Akıllı eldivene mobil uygulama desteği ile farklı dil seçenekleri de eklediklerini belirten genç yetenekler, finale kalan projeleriyle ilgili şunları söylediler: “Farklı kategori seçeneklerini içeriğinde barındıran akıllı eldiven ile yapılacak her dinamik harekete birden fazla sesli yanıt verilmesi sağlandı. Elini havaya kaldırdığında WC’ye gitmek istiyorum. Elini sağa yatırdığında yemek yemek istiyorum, işaret parmağını kaldırdığında uyumak istiyorum gibi çeşitli hareketler sisteme tanımlanarak, yapılan parmak veya el hareketleri ile eldiven üzerine entegre edilmiş hoparlörden sesli cevap vermesini sağladık. El hareketlerini ve sinyallerini konuşamayan ve konuşma bozukluğu olan insanların iletişim kurmasına böylelikle yardımcı olmayı amaçladık ” dedi.

İtfaiye çalışanları için özel drone tasarladı

9.Sınıf öğrencisi Bilal Said Celebi ise yapmış olduğu Afet Projesinde acil durumlarda ve günlük hayatta da kullanılacak özel bir drone tasarladı. Drone’u itfaiyeciler ve afet durumlarında kullanılmak üzere tasarladığını ifade eden Said Celebi, “Yangın esnasında yanan yer ile alakalı bilgi edinebilmek, itfaiyecilerin giremeyeceği alanlarda su püskürterek müdahalede bulunmak, afet esnasında içeride kalan birey var ise acil ihtiyaçlarını (ilaç vb) gönderebilmek adına çeşitli görevleri üstlenmek amacıyla tasarladım” dedi.

Drone’un iskelet tasarımının alüminyum parça ve 3 boyutlu yazıcıdan yüksek sıcaklara dayanıklı özel filament kullanarak baskı almak için tasarlanan parçalardan oluştuğunu vurgulayan Celebi, “Dolayısıyla bu yönüyle tasarım, uzun ömürlülük ve sağlamlık açısından da özgünlük sağlamaktadır. Kişinin kontrolünde yangın yerine su püskürtülecektir. İhtiyaç dahilinde drone ile ilk yardım malzemesi ve istenilen ihtiyaçlar yangında mahsur kalan kişilere ulaştırılacaktır” açıklamasını yaptı.
Kaynak: İHA

Bu haber 86 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İSTANBUL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
183 Okunma
155 Okunma
137 Okunma
109 Okunma
97 Okunma
92 Okunma
91 Okunma
91 Okunma
90 Okunma
85 Okunma
85 Okunma
81 Okunma
957 Okunma
909 Okunma
889 Okunma
693 Okunma
641 Okunma
564 Okunma
553 Okunma
285 Okunma
282 Okunma
257 Okunma
244 Okunma
235 Okunma
3323 Okunma
3131 Okunma
2853 Okunma
2816 Okunma
2353 Okunma
2271 Okunma
1784 Okunma
1674 Okunma
1666 Okunma
1663 Okunma
1563 Okunma
1483 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI