Bugun...
Bizi izleyin:Habur Kapanırsa Yeni Kapı Açılabilir

Tarih: 28-09-2017 15:30:00 + -


Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Habur sınır kapısı şuanda açık. Geçişlerde azalma var. Gelişmelere göre kapatılabilir ama alternatifler var. Kapatılma ihtimalide masada. Acil olarak birkaç alternatiflerimiz var yeni kapıda açılması buna dahil. Çalışıyoruz, dolayısıyla bizim tüccarımız sanayicimiz rahat olsun” diye konuştu.


Habur Kapanırsa Yeni Kapı Açılabilir

Havayoluyla Hatay’a gelen ve bir dizi ziyaretlerde bulunan Bakan Tüfenkci, saat 17.00’da incelemelerde bulunmak üzere Reyhanlı İlçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı’na geldi. Sınır kapısında incelemelerde bulunan Bakan Bülent Tüfenkci, daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“KARAR ANKARA’DA GÖRÜŞMEDEN SONRA”

Cilvegözü Sınır Kapısı’ndaki incelemenin ardından yavaşlatılmış gümrük hizmetlerini tekrardan hızlandırmak adına çalışmalar başlatacaklarını kaydeden Bakan Tüfenkci, şunları kaydetti:

“Bugün milletvekillerimizle beraber Hatay’da esnaf kardeşlerimizle bir araya geldik. Hatayımızın, bölgemiz sorunlarını birebir kendilerinden dinleme fırsatımız oldu. Esnaflara yapmış olduğumuz hizmetleri ve projeleri kendileriyle paylaştık. Bugün Hatay’a gelmişken Hatay ve Türkiye’miz için önemli olan ve Suriyeye açılan sınır kapılarımızla ikisi Hatay’da, birisi Cilvegözü diğer Yayladağı’ndaki kapımız. Bu kapıların işlerliliğini çalışmak, neler yapılabilir, yerinde görebilmek adına bugün Cilvegözü sınır kapısına geldik. Burada bildiğiniz gibi Suriye’deki koşullara bağlı olarak gümrük hizmetlerini yavaşlatmıştık. Bazı kalemlerde de durdurmuştuk güvenlik nedeniyle. Şimdi yeniden bir imkanımız oldu. Bu değerlendirme neticesini bakan arkadaşlarımız ve başbakanımızla konuşup karar vereceğiz. Cilvegözünün özellikle Türkiye’nin ihracatında Hatay’ın ve bölgenin ekonomisindeki rolünü düşündüğümüzde birkaç adım atılması gerektiğini görüyoruz ve adımları atacağız.”

“İNSİYATİFLER BİZLERİ GÜÇLENDİRMEKTEDİR”

Sınır kapısındaki yasakları biraz kaldırmak istediklerini ve bunu güvenlik güçleriyle görüşerek ortaya koyacaklarını belirten Tüfenkci, “Yasaklanan geçişleri biraz daha açmak istiyoruz ve dolayısıyla buradaki kısıtları kaldırmak yönünde talep var bunu değerlendiriyoruz. Bu değerlendirmeler sadece bizim yapacağımız değil, güvenlik güçlerimizle yapacağımız değerlendirmeler sonucunda adımımız atacağız. Çünkü valimizin de ifade ettiği gibi oradaki ticaret ve sanayi odaları sivil insiyatifi ortaya koyacaklarını ve özellikle HTŞ’nin İdlip’teki kırma noktasında hem süreç içerisinde gelinen nokta hem de Suriyeli iş adamlarının inisiyatif almaları bizleri güçlendirmektedir” diye konuştu.

“YENİ KAPI AÇILABİLİR”

Bir muhabirin ise “Habur sınır kapısındaki son durum nedir” sorusuna ise Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, kapının şuanda açık olduğunu fakat gelişmelere göre kapatılma ihtimalinin ve yeni kapı açılma ihtimalinin masada olduğunu kaydederek, “Son durum bugün aldığım bilgiye göre sabah 08:00’den 14:00’a kadar ’ye kadar 425 büyük araç, 137 küçük araç, 334 büyük araç ve 116 küçük araçla çıkış yaptığını görüyoruz. Önceki günlere nazaran bir miktar düşme olduğunu görüyoruz. Şuanda açık gelişmeleri bekliyoruz, gelişmeler neticesinde açıkta tutulabilir, kapanabilir. Kapanması durumunda hükümetimiz bölgede, ticaret ve ihracat yapan üreticilerimizi mağdur etmedik. Bu tip konulara hazırlıklı hale geldik ve alternatif güzergahlar için çalışıyoruz. Acil olarak birkaç alternatiflerimiz var yeni kapıda açılması buna dahil. Çalışıyoruz, dolayısıyla bizim tüccarımız sanayicimiz rahat olsun. Baktığımız zaman merkezi Irak’a ihracatımız Kuzey Irak’a olan ihracatımızdan çok daha fazla. Dolayısıyla biz bölgedeki sanayici ve tüccarlarımızı mağdur etmeyiz” açıklamasında bulundu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, daha sonra Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan ayrıldı.

(Umutcan İşledici - Adem Karagöz - Satuk Buğra Güney /İHA)
Kaynak: İHA

Bu haber 243 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Politika Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
37 Okunma
35 Okunma
35 Okunma
35 Okunma
35 Okunma
35 Okunma
34 Okunma
34 Okunma
33 Okunma
31 Okunma
31 Okunma
31 Okunma
129 Okunma
87 Okunma
85 Okunma
79 Okunma
78 Okunma
74 Okunma
74 Okunma
71 Okunma
67 Okunma
62 Okunma
56 Okunma
54 Okunma
606 Okunma
575 Okunma
549 Okunma
501 Okunma
452 Okunma
421 Okunma
347 Okunma
315 Okunma
311 Okunma
297 Okunma
185 Okunma
171 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Manken
  Manken
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI