Bugun...
Bizi izleyin:Hak-İş Genel Başkanı Arslandan Bmye Swtuf Mektubu

Tarih: 01-08-2020 16:30:00 + -


HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e yazdığı mektupta, Sudan yönetiminin darbenin ardından çalışanlara zarar veren ve uluslararası sözleşmelere de aykırı bir şekilde sendika ve meslek odalarını kapatma, sendikalara ait tüm mal varlığına el koyma yönünde bir karar aldığını anımsatarak, Sudan’da özgür sendikal harekete yapılan baskılara son verilmesi ve bu yanlış uygulamalardan geri dönülmesi konusunda BM’nin Sudan yönetimi nezdinde girişimlerde bulunmasını istedi.


Hak-İş Genel Başkanı Arslandan Bmye Swtuf Mektubu

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’e bir mektup gönderdi. Arslan, yazdığı mektupta şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Antonio Guterres, Sudan yönetiminin darbenin ardından Aralık 2019 tarihinde Sudan’da sendika ve meslek odalarının kapatılması ve tüm sendikalara ait mal varlığına el koyulması ile ilgili yaptığı müdahaleyi üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Bununla birlikte birçok sendikacı gözaltına alınarak ofisleri mühürlenmiştir. SWTUF (Sudan İşçi Sendikalar Federasyonu), Sudan’da olduğu gibi Afrika genelindeki işçilerin haklarını da savunan güçlü bir sendikal merkezdir. Bu sebeple SWTUF’un kapatılma kararı kabul edebileceğimiz bir şey değildir. SWTUF uluslararası sendikacılık hareketinin saygın ve etkin bir kuruluşu olmakla birlikte Afrika kıtası sendikacılığında yıllar boyunca önemli bir yapıtaşı görevi üstelemiştir. Her koşulda ülkesinin çıkarlarını savunmuş ve onurlu bir duruş sergilemiştir. Bu karar hem ülke içindeki çalışanlara zarar vermekte hem de uluslararası sözleşmelere aykırılık oluşturmaktadır. Bu çerçevede bu kararın Sudan’ın da üyesi olduğu BM’in en önemli organlarından biri olan ILO’nun Sendika Özgürlüğüne ve Örgütlenme Hakkının Korunmasına İlişkin Sözleşmesi’nin 87. maddesine aykırı olduğunu vurgulamamız gerekmektedir. Hem ITUC gibi uluslararası sendikalar, hem ILO gibi uluslararası kuruluşlar ve sayısız ülke konfederasyonu SWTUF’un kapatılmasına açıktan tepki göstermektedir.”

Mektupta HAK-İŞ olarak Sudan sendikal hareketinin bağımsızlığına saygı duyulması, tarafsız ve demokratik bir seçimle başa gelen sendika yönetiminin özgürce hareket edebilmesi hususunda Türkiye ve Sudan otoriteleri ile uluslararası örgütler nezdinde tüm imkanlarını kullanarak çeşitli girişimlerde bulunduklarını ve gerekli tedbirlerin alınarak hareket edilmesini talep ettiklerini bildiren Arslan, “Sivil toplum örgütleri ve özellikle sendikalara yönelik yapılan baskıcı yöntemlere birçok ülkede tarih boyunca tanık olduk. Bunların hiçbirinin bir çözüm olmadığı gibi ekonomik, demokratik ve sosyal boyutlarda tersi sonuçlar doğurduğu kanıtlanmıştır. Dolayısıyla HAK-İŞ olarak özgür sendikal harekete yapılan baskıların son verilmesini, söz konusu kanunun iptalini ve bu yanlış uygulamalardan geri dönülmesi hususunu Zat-ı Alinizin Sudan Yönetim nezdinde desteklerini arz ederiz” ifadelerini kullandı.
Kaynak: İHA

Bu haber 115 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ANKARA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
438 Okunma
317 Okunma
314 Okunma
288 Okunma
265 Okunma
263 Okunma
256 Okunma
255 Okunma
251 Okunma
250 Okunma
237 Okunma
235 Okunma
1762 Okunma
1596 Okunma
1391 Okunma
1293 Okunma
1252 Okunma
1241 Okunma
1229 Okunma
1196 Okunma
1175 Okunma
1172 Okunma
1166 Okunma
1083 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI