Bugun...
Bizi izleyin:İbb Ekipleri Boğazda Yüzlerce Hayat Kurtaran Genç Denizciler Dayanışma Derneğini Tahliye Etti

Tarih: 11-07-2019 15:30:00 + -


İstanbul boğazında gönüllü olarak hizmet veren yüzlerce hayat kurtaran Genç Denizciler Dayanışma Derneği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri tarafından bulundukları yerin hazine arazisi olduğu gerekçesiyle tahliye edildi. Sabahın erken saatlerinde derneğe gelen zabıta ekipleri, içerideki eşyaları kamyonetlere yükleyerek götürdü. Duruma isyan eden GEDDAD Onursal Başkanı Umur Zamanoğlu, yürütmeyi durdurma kararına rağmen tahliye işleminin gerçekleştiğini savundu.


İbb Ekipleri Boğazda Yüzlerce Hayat Kurtaran Genç Denizciler Dayanışma Derneğini Tahliye Etti

Fatih Ahırkapı sahilindeki 2015 yılından beri hizmet veren gönüllü sivil toplum kuruluşu Genç Denizciler Dayanışma Derneği’nin (GEDDAD), denizde yaptığı faaliyetlerle bir çok insanın hayatına kurtararak, sokak hayvanlarına da ev sahipliği yaptı. Son 4 yılda boğazda 864 olaya müdahale eden dernek, 217 hayat

kurtardı.

İstanbul’un çeşitli noktalarında arama ve kurtarma faaliyetlerinin hemen hemen katılan gönüllü gençlerin bulunduğu tesisi yaklaşık 6 ay önce hazine arazisinde olduğu gerekçesiyle tahliye edilmek istendi. Ancak mahkemeye başvuran dernek yetkilileri, yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Ancak yaklaşık 2 hafta önce iddiaya göre İBB yetkilileri Fatih Kaymakamlığı’ndan yeni bir tahliye kararı daha çıkarttı. Kararın ardından İBB ekipleri hız kaybetmeden mesai saati bitiminde tahliye kararını dernek yetkililerine tebliğ etti. Tebliğin ardından sabah saatlerinde ise 250 zabıta memuru, 14 araç ve yıkım ekibiyle tesis geldi. Karar gereği tesisin içerisindeki eşyalar boşaltılarak, kamyonetlere yüklendi. Genç Denizciler Dayanışma Derneği Onursal Başkanı Umur Zamanoğlu ise duruma isyan etti.

“Yüzlerce can kurtardık, sokak hayvanlarına ev sahipliği yaptık”

Genç Denizciler Dayanışma Derneği Onursal Başkanı Umur Zamanoğlu, “2015 yılından bu yana gönüllü olarak faaliyet yürüttüğümüz tesis, İBB tarafından onarıldı ve tamir edildi. Helikopter pisti, bina, yapı ve asfaltımız A’dan Z’ye varana kadar belediyemizin hizmetleriyle harabe bir yerden cennet köşesi halinde getirildi. Bu tesis sayesinde yüzlerce insanın hayatı kurtarıldı ve onlarca sokak hayvanına da ev sahipliği yapıldı. 15 Temmuz hain darbe girişimindeki fedakarca çalışmalarımızın hemen ardından İBB gelip tabir-i caize ödül niteliğinde bizim tüm eksiklerimizi giderdi. Ancak geçtiğimiz 6 ay içerisinde yapılan müracaatlarda, Sahil Güvenlik Komutanlığının yeni bir yer istediği ve bu yerin de burası olduğunu belirttiler. İBB’ye yazdığımız yazı da buranın hazine mülkiyeti olduğu, yapı kayıt belgesinin tarafımızdan karşılanarak ödenmesini suretiyle bu tesis, yapının bize ait olduğunu belirttiğimiz İdari Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı çıkarttı” şeklide konuştu.

“Evet her şey çok güzel oldu, çok teşekkür ederiz”

Zamanoğlu, “Ancak son 2 haftalık dönem içerisinde yeni gelen dönem hızlı bir şekilde mahkeme kararını es geçerek ve yeni kararlara çok hızlı bir şekilde kaymakamlıktan yazdırarak bize neredeyse hiç süre vermeden mesai saati bitiminde yani saat 17.00’de tebligat yaptılar. Sabah saatlerinde 250 zabıta memuru, 14 araç ve yıkım ekibiyle beraber şu anda tesisi başkanlık talimatıyla boşaltıyor. Eğer buna mani olmak istiyorsanız başkanlığa söyleyeyim, bize ‘dur’ derse dururuz, ‘bu doğrudan başkanlık emridir’ dedi. Buradan sayın Ekrem İmamoğlu’na şunu söylemek istiyoruz; ‘Evet her şey çok güzel oldu, çok teşekkür ederiz’” ifadelerini kullandı.
Kaynak: İHA

Bu haber 129 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İSTANBUL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
271 Okunma
193 Okunma
186 Okunma
172 Okunma
171 Okunma
168 Okunma
167 Okunma
162 Okunma
152 Okunma
151 Okunma
149 Okunma
147 Okunma
804 Okunma
743 Okunma
726 Okunma
682 Okunma
675 Okunma
663 Okunma
603 Okunma
587 Okunma
587 Okunma
579 Okunma
503 Okunma
475 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI