Bugun...
Bizi izleyin:İDRARINIZDA KAN VARSA DOKTORA GİTMEYİ İHMAL ETMEYİN

Tarih: 04-03-2020 20:10:46 + -


HEM TANI HEM DE TEDAVİ İÇİN MESANE TÜMÖRÜ TRANSÜRETRAL REZEKSİYONU ERKEN EVRE KANSERDE İLERİ AŞAMAYI ÖNLEYEN YÖNTEM


İDRARINIZDA KAN VARSA DOKTORA GİTMEYİ İHMAL ETMEYİN

OBJEKTİFTÜRKİYE(HABER Merkezi) Ürolojik kanserler arasında en sık görülen mesane kanseri, 65 yaş üzeri erkekleri risk altında bırakıyor. Hastalığın tanısında idrarda sıklıkla kanamanın görülmesinin önemli bir yere sahip olduğunu belirten Türkiye İş Bankası İştiraki Bayındır Söğütözü Hastanesi Üroloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. İzak Dalva, “Erken evre mesane kanserinin hem tanısı hem de tedavisinde ‘Mesane Tümörü Transüretral Rezeksiyonu’ devreye giriyor. Kanserli dokunun da alınabildiği operasyon ile erken evre kanserlerinin büyümesi ve daha büyük cerrahi işlemlere gerek kalmaması sağlanıyor” dedi.

 

Ürolojik kanser türleri arasında en sık görülen ikinci kanser türü olan mesane kanseri, vücutta idrarı depolayan mesanenin iç yüzeyindeki hücrelerin çoğalması sonucu ortaya çıkıyor. Kadınlarda da görülmesine karşın mesane kanseri, orta ve ileri yaş grubundaki erkeklerde daha fazla görülüyor. Mesane kanserinin tanısının konulmasında ilk olarak hastanın şikayetleri büyük önem taşıyor. İdrarda kan, sık idrara çıkma ve idrar sırasında yanma kanserin belirtileri arasında yer alıyor.

 

TÜMÖRÜN İLERİ EVREYE

GEÇMESİNİ ÖNLER

 

Mesane zarının ötesine yayılmamış, erken aşama dönemindeki mesane kanserinin hem tanısının konulması hem de tümörün durumuna göre tedavi şekli ve ek tedavi gerekli olup olmadığına karar verdiren bir yöntem olan “Mesane Tümörü Transüretral Rezeksiyonu” tedavi sürecinde büyük önem taşıyor. Türkiye İş Bankası İştiraki Bayındır Söğütözü Hastanesi Üroloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. İzak Dalva yüzeyel oluşan mesane tümörlerinin %70 tekrarlama riski taşıdığını belirterek; “Yüzeyel mesane tümörleri %70 nüks etme eğiliminde olup; mukozaya sınırlı yüksek dereceli T1 tümörlerine dönüşebilir. Bu durumda tedavi bir sonraki aşamaya geçer. Ancak erken aşamada mesane tümörü transüretral rezeksiyonu ile tanı konulurken aynı zamanda da bu tümör türlerinde tekrarlayan rezeksiyonlar, tümörlerin invaziv şekle dönüşmeden hastaları daha büyük operasyonlardan uzaklaştırır” dedi.

 

ERKEN EVREDE

YÜZ GÜLDÜREN SONUÇLAR

 

Etkili mesane tümörü tedavisi ve tanısında büyük öneme sahip Mesane Tümörü Transüretral Rezeksiyonu öncesi ve sonrası, doktorun dikkatli bir plan yaparak hastayı iyi değerlendirmesi, ultrason ve tomografi gibi ek radyolojik testlerin yapılması gerekiyor. T1 ve erken evre tümörlerde başarılı sonuçların alındığı Mesane Tümörü Transüretral Rezeksiyonunun tanı aşaması için öncesinde üretrosistoskopi uygulandığını belirten Doç. Dr. İzak Dalva; “Üretrosistoskopi ile kitleden ve mesanedeki kanamalı hiperemik şüpheli alanlardan biyopsi alınır. Buna bağlı olarak kanserin türü ve derecesi ortaya konulur. Daha sonra mesane tümörünün transüretral rezeksiyonuna geçilebilir. Genel ya da epidural anestezi eşliğinde yapılan uygulamada plasmakinetik enerji ile daha kontrollü operasyon gerçekleştirilir. Daha iyi hemostaz sağlanabilir, perforasyon ve obturator sinir stimulasyonu riskleri minimuma indirilir. Ayrıca elde edilen dokularda yanma karbonizasyon daha nadir olacağı için histopatolojik tanı, tümörün derinliği bakımından daha net sonuç alınır” diye konuştu.

 

KANSERLİ HÜCRENİN BOYUTUNA

GÖRE İŞLEM YAPILIR

 

 • Tedavi işleminde ise kanser hücrelerinin büyümesi ve yayılmasını engellemek amacıyla tüm kanser ve altındaki mesane duvarı tek parça olarak çıkarılır. Daha büyük kanserler için aşamalı olarak; öncelikle eksofitik kanser, daha sonra altındaki mesane duvarı ve daha sonra tümör tabanı kesilip ayrı ayrı patolojiye gönderilir.
 • Rezeksiyon tamamlandıktan sonra tümör kenarları koterize edilir. Üretral sonda takılıp işlem tamamlanır. Çıkarılan dokular, cold-cup biyopsi ve sitoloji için alınan örnekler patolojiye gönderilir. Tümörün büyüklüğüne göre hastalar 1-2 gün sondalı kalmalıdır.

 

 

KUTU KUTU KUTU

 

EN SIK UYGULANAN CERRAHİ YÖNTEM

 

 • Mesane kanserine yaklaşımın ilk aşaması olan transüretral rezeksiyon 1962 de ilk kez Jones ve Swinney tarafında yapılmıştır. Günümüzde en sık uygulanan ürolojik kanser cerrahisidir. Mesane tümörü transüretral rezeksiyonunun onkolojik cerrahi prensiplere uymayan özellikler taşır; yüzeyel mesane tümörleri sık tekrar edebilir, mesane kanseri tedavisi solid malign kanser tedavileri arasında cerrahi açıdan en pahalı olanlardan biridir.Kaynak: objektiftürkiye

Bu haber 1148 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Sağlık ve Aile Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
412 Okunma
239 Okunma
218 Okunma
211 Okunma
192 Okunma
190 Okunma
163 Okunma
162 Okunma
151 Okunma
150 Okunma
140 Okunma
124 Okunma
1183 Okunma
1134 Okunma
1092 Okunma
1060 Okunma
861 Okunma
818 Okunma
694 Okunma
679 Okunma
614 Okunma
472 Okunma
412 Okunma
408 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI