Bugun...
Bizi izleyin:İstanbul Validebağ Fen Lisesi, Uluslararası Lise Eğitim Müfredatı Uygulayacak

Tarih: 10-08-2020 10:30:00 + -


Dünyanın önemli uluslararası lise eğitim programlarından biri olan AP (Advanced Placement), Türkiye’de fen liseleri arasında İstanbul Validebağ Fen Lisesi’nde uygulamaya alındı.


İstanbul Validebağ Fen Lisesi, Uluslararası Lise Eğitim Müfredatı Uygulayacak

Türkiye’nin köklü okullarından biri olan ve 2018 yılında Bakanlık onayı ile kademeli olarak fen lisesine dönüştürülen İstanbul Validebağ Fen Lisesi, WCEP (Uluslararası Lise Öğrenci Değişim Programı) ile Uluslararası Akademik Ortaklık Protokolü imzalayarak dünyanın önemli uluslararası lise eğitim programlarından biri olan AP’yi (Advanced Placement) uygulamaya aldı. Türkiye’de uluslararası müfredat uygulayan ilk fen lisesi olduğu belirtilen İstanbul Validebağ Lisesi’nin öğrencileri, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Türk üniversitelerinin resmi olarak tanıdığı bu müfredat programıyla üniversite eğitimini 3 yılda tamamlayabilme ve çift diploma alabilme imkanına sahip olacak. Ayrıca protokol kapsamında uygulanacak "Kanada Eğitim Bakanlığı Karşılıklı Öğrenci Değişim Programı" ile de öğrenciler, özel kontenjan ve kabul fırsatından yararlanabilecek.

"Amaç, modern eğitim ile öğrencileri dünyaya açmak"

Yaklaşık bir yıllık kapsamlı bir çalışma sürecini başarıyla geride bırakarak fen liselerine örnek olacak bir iş birliğine imza attıklarına dikkat çeken WCEP Türkiye Genel Müdürü Volkan Cerrahoğlu, "Devlet liselerimizin eğitimini uluslararası düzeye taşımak için çıktığımız bu yolda, köklü okullarımızdan birini daha dünyaya açacak olmak büyük bir onur. Özellikle de ilk kez bir fen lisesinin uluslararası müfredatı uygulamaya alması, geliştirdiğimiz değişim odaklı projelerin gençlerimizi ve dolayısıyla ülkemizi daha da ileri götüreceğine olan inancımızı perçinlemesi bakımından çok kıymetli. Temel gayemiz, modern bir eğitim ile öğrencilerin kültürlerarası becerilere sahip, ülkesini yurt dışında en iyi şekilde temsil eden bireyler olarak dünyaya açılmalarını sağlamak" dedi.

İş birliğine değinen İstanbul Validebağ Fen Lisesi Müdürü Gürhan Kurukaya ise "Bu iş birliğinin okulumuza ve öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Okul olarak AP Uluslararası Müfredat programını uygulayan ilk fen lisesi olmaktan gurur duyuyoruz. Temel amacımız; insana, tabiata, milli ve manevi mirasa saygılı, cesur, okuyan, sorgulayan, hür düşünen, hakkı ve adaleti üstün tutan, 21. yüzyıl becerilerine hakim insanlar yetiştirmek. Şimdi sıra, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar bu insanların ayaklarının yere sağlam basmasını sağlamak. Bu yolda bize destek veren tüm öğretmenlerimize, idarecilerimize, proje danışmanlarımıza ve sevgili WCEP ailesine de çok teşekkür ederiz" şeklinde konuştu.

Lise eğitimiyle üniversite derslerinden muaf olunabilecek

İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde yürürlüğe alınan ve tüm dünyaya yayılan Advanced Placement, 60’tan fazla ülkede uygulanıyor. Türkiye’de çok az sayıda okulda uygulanan program, Dünyada en önemli uluslararası diploma programlarından biri olarak kabul ediliyor. 1955 yılından bu yana uygulanan program, Amerikan üniversitelerinde lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin girdiği SAT sınavlarının da uygulayıcısı olan College Board tarafından yürütülüyor. ’İleri Düzey Yerleştirme Programı’ olarak da adlandırılan Advanced Placement eğitimde mükemmeliyeti hedefleyen, güçlü, kapsamlı ve çok çalışmayı gerektiren bir program olarak öne çıkıyor. Program, gerek derslerin içerik ve işlenişi gerekse de bilgiyi ölçme tarzıyla öğrencilere henüz lisedeyken üniversite seviyesindeki dersleri alma imkanı sunuyor. Ön üniversite programı olarak da adlandırılan AP, öğrencilere yurtdışındaki üniversitelere başvururken kabul aşamasında ve derslerden muaf olma konusunda avantajlar da sağlıyor.
Kaynak: İHA

Bu haber 793 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İSTANBUL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
138 Okunma
133 Okunma
124 Okunma
115 Okunma
97 Okunma
93 Okunma
65 Okunma
52 Okunma
50 Okunma
50 Okunma
48 Okunma
28 Okunma
1060 Okunma
916 Okunma
878 Okunma
867 Okunma
708 Okunma
672 Okunma
608 Okunma
597 Okunma
568 Okunma
455 Okunma
434 Okunma
361 Okunma
4063 Okunma
3862 Okunma
3818 Okunma
3666 Okunma
3525 Okunma
3458 Okunma
3438 Okunma
3422 Okunma
3328 Okunma
3309 Okunma
2608 Okunma
1390 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI