Bugun...
Bizi izleyin:“Kişisel Verilerin Korunmasında Uzman Danışmanlığı Şart”

Tarih: 23-02-2021 12:30:00 + -


Global Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Gediman, “İş için kullanılan ağlara yeterli güvenlik sistemleri kurulmadığı için iş sebebiyle elde edilen kişisel verilerin çalınmaya oldukça müsait. Teknolojinin amacı dışında kullanılmasından kaynaklanan sorunların uzmanların danışmanlığıyla çözüme kavuşması gerçekten önemli. Bunun sebebi kişilerin ve/veya şirketlerin ihlallere karşı ne takım önlemler alması gerektiğini bilmemesi” dedi.


“Kişisel Verilerin Korunmasında Uzman Danışmanlığı Şart”

Pandemi etkisiyle Türkiye genelinde binlerce şirket evden çalışmayı kalıcı hale getirdi. Bu da siber riskleri artırdı. Kişisel verilerin herkesçe erişilebilir hale gelmesi, kişilerin özel yaşam alanlarına veya mahremiyetlerine saldırıları oldukça artırdı. Teknolojinin amacı dışında kullanılmasından kaynaklanan bu sorunların telafisi kimi zaman büyük zararlara yol açsa da bu alanda uzmanların danışmanlığıyla çözüme kavuşması mümkün olabiliyor. Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) ve Avrupa Birliği Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) kapsamında hem yurt içinde hem yurt dışında kurumsal ve bireysel danışmanlık, denetim ve eğitim hizmetleri veren Global Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Gediman, “Kişisel verilerin korunması için öncelikle bireysel ve kurumsal olarak siber güvenliğin sağlanması gerek. Kişisel verilerin doğru şekilde bulutta depolanması gerekir. Bilgi teknoloji sistemleri düzenli olarak güncellenmeli ve birtakım testlerden geçirilmelidir” dedi.

Şüphe duyun ve linke tıklamayın

Pandemi etkisiyle birlikte Türkiye genelinde binlerce şirket evden çalışmayı kalıcı hale getirdi. Evden çalışma uygulamasıyla çevrimiçi ortamda daha fazla geçirilmesi siber risklerde artışı beraberinde getirdi. Kaspersky’in ‘Story Of TheYear: Remote Work’ raporuna göre, siber saldırılarda 2020 yılında dünya genelinde yüzde 242’lik, Türkiye’de yüzde 171’’lik bir büyüme gerçekleşti. Kişisel verilerin korunmasının daha da önem kazandığını ve boyut değiştirdiğini anlatan Gediman, çalışanların evde kullandığı ağların yeteri kadar güvenli olmadığını vurguladı. Gediman, “İş için kullanılan ağlara yeterli güvenlik sistemleri kurulmadığı için iş sebebiyle elde edilen kişisel veriler çalınmaya oldukça müsait” diye konuştu.

Kimlik avı saldırılarından ve siber dolandırıcılıktan korunmak için bilinmeyen ve güvenli olmayan kaynaklardan gelen e-postaları açılmaması gerektiğinin altını çizen Gediman, “Bilinmeyen linklere tıklanmamalı. Parolanın saldırıya uğradığına dair bir e-posta gönderilse bile öncelikle şüphe duyun ve linke tıklamayın” şeklinde konuştu.

Halka açık alanlarda internet kullanıcıları büyük tehlike altında

Gediman, ücretsiz Wi-Fi ağlarının güvenliğiyle ilgili şu bilgileri verdi: “Restoranlar, oteller, havaalanları, kafeler ve alışveriş merkezleri gibi benzeri birçok yerde halka açık veya şifresiz ağları kullanıyoruz. Ancak çok cazip gelen ve özgürce bağlanabildiğiniz bu ağların büyük bir güvenlik riski oluşturduğunu da unutmamak gerekiyor. Buralardaki şifresiz veya güvenliği sağlanmamış kablosuz ağları kullanırken siber saldırganların saldırılarına açığız. Genelde şifresiz kullanılan veya şifre gerektirmeden bağlanılabilen bu ağlar güvensiz kablosuz ağlar kapsamına alınmaktadır. Siber saldırganlar güvensiz ağlara sızarak, ağ üzerindeki iletişiminizi dinleyebilir, sizi sahte sitelere yönlendirebilir veya kredi kartı gibi kritik bilgilerinizi kolaylıkla ele geçirebilirler. Son derece rahat ve ücretsiz olarak bağlandığımız bu ağlar şifre korumalı olsa dahi bu şifrelerin kolaylıkla elde edilebilmesi nedeniyle herkesin bu ağlara erişim sağladığını bilerek işlem yapmanız gerekiyor. Aynı ağa dahil olan bir siber saldırgan olabileceği gibi, virüs bulaşmış bir cihazın veya bir zararlı kodların aktif olduğu ağa bağlı bir bilgisayar sayesinde bilgisayarınıza virüs bulaştırılabilir. Bu nedenle halka açık alanlarda internet kullanımlarımıza dikkat etmek zorundayız. Genel olarak bu ağları internette sörf yapmak için kullanırız. Ancak birçok bilinçsiz kullanıcı maalesef kişisel verilerde, bankacılık işlemlerinde hatta kredi kartı alışverişlerinde dahi bu ağları kullanabiliyor. Kurumsal tarafta ise kurum çalışanlarının e-postalarını kontrol ederken, kurum verilerini işlerken bu ağlardan faydalandığını söyleyebiliriz. Unutulmaması gereken Wi-Fi kullanıcılarının halka açık alanlardaki korsanlar nedeni ile büyük bir tehlike altında olduğudur. Elbette ki bu ağları kullanırken alacağımız korunma önlemleri ile güvenliğimizi de sağlayabiliriz”.

Veri güvenliğinde uzman danışmanlığı önemli

Fidye istemek için gerçekleştirilen siber saldırılarda da artış olduğuna dikkat çeken Gediman, böyle bir durumun yaşanmaması için bilgi güvenliği yönetim sisteminin düzenli olarak güncellenmesi ve denetlenmesi gerektiğini söyledi. Gediman, “Gerekli güvenlik önlemleri alınmalı. Güvenliğin denetlenmesi amacıyla sızma testi gibi birtakım testler yapılmalı” dedi.

Kişisel verilerin korunmasında uzman bir firmandan danışmanlık almanın önemine dikkat çeken Gediman, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Danışmanlık almak gerçekten önemli. Bunun sebebi kişilerin ve/veya şirketlerin ihlallere karşı ne takım önlemler alması gerektiğini bilmemesi. Sızma testinin ne olduğunu bilmeyen bir şirketin bu testi uygulamasının bir olanağı yok. Uzman bir firmadan danışmanlık alınarak gerek formlar ve politikalar oluşturulup düzenlenmelidir. Gerekirse veri güvenliği denetim sistemi gibi teknik anlamda denetimler yapılmalıdır”.
Kaynak: İHA

Bu haber 73 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İSTANBUL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
155 Okunma
114 Okunma
82 Okunma
79 Okunma
78 Okunma
75 Okunma
74 Okunma
73 Okunma
73 Okunma
73 Okunma
71 Okunma
70 Okunma
711 Okunma
605 Okunma
604 Okunma
593 Okunma
590 Okunma
519 Okunma
365 Okunma
294 Okunma
248 Okunma
247 Okunma
217 Okunma
212 Okunma
2060 Okunma
1983 Okunma
1648 Okunma
1292 Okunma
1118 Okunma
1110 Okunma
1109 Okunma
1107 Okunma
1063 Okunma
1009 Okunma
987 Okunma
941 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI