Bugun...
Bizi izleyin:Korona Virüs Askıda Ekmeğe İlgiyi Arttırdı

Tarih: 03-04-2020 17:30:00 + -


Yeni tip korona virüs (Covid-19) nedeniyle ihtiyaç sahibi sayısındaki artış Bağcılar Belediyesinin 8 yıl önce hayata geçirdiği “askıda ekmek” uygulamasına ilgiyi arttırdı. Hayırseverlerin desteğiyle sepetteki günlük 5 bin olan ekmek sayısı 10 bine çıktı. Hayırseverlerin bıraktığı fazla paraların karşılığı ekmek olarak dijital ortamdaki ekmek sayacına ekleniyor.


Korona Virüs Askıda Ekmeğe İlgiyi Arttırdı

Bağcılar Belediyesi, ilçede bulunan 90 fırında “askıda ekmek” uygulamasını gerçekleştirmeye devam ediyor. Özellikle Ramazan aylarında çok rağbet gören uygulamaya yeni tip korona virüs nedeniyle ilgi her geçen gün artıyor. İhtiyaç sahiplerine salgın sebebiyle işini kaybeden vatandaşlar da eklenince fırınlardaki askıda ekmek sepetleri önünde yoğunluk yaşanıyor. Yardıma gereksinim duyanların sayısının ani artışı Bağcılarlı hayırseverlerin de duyarlılığını arttırdı. İlçe sakinleri, hemşehrilerinin bu zor günlerinde yanlarında olmak için askıda ekmeğe destek vermeye başladı. Böylece günlük sepette 5 bin olan ekmek sayısı iki katına çıkarak 10 bine yükseldi.

Uygulama kapsamında 22 mahallede belirlenen fırınlara “Askıda Ekmek” yazılı sepet dağıtılıyor. İlçe sakinleri satın aldıkları ekmeklerden bir tanesini ihtiyaç sahipleri için sepetin içine bırakıyor. Gün içinde fırına uğrayan yardıma muhtaç ve ihtiyaç sahibi kişiler sepetten istediği kadar ekmeği ücretsiz olarak alıyor. Bazı fırıncılar ise dijital sisteme geçti. Fırına gelen ve alışveriş yapan hayırseverlerin bıraktığı fazla paraların karşılığı ekmek olarak dijital ortamda bulunan ekmek sayacına ekleniyor. İhtiyacı olan kişiler numaratöre bakarak, ekmeklerden ihtiyacı kadar alıyor.

“Hayrı yapan da ekmeği alan da belli değil”

Toplum olarak yardımı çok sevdiğimizi belirten Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Paylaşmaya, sosyal yardımlaşmaya ihtiyaç duyduğumuz günlerde atalarımızdan bize miras kalan askıda ekmeğe gösterilen alaka bizi fazlasıyla mutlu etti. Burada en güzel özellik şu; hayrı yapan da ekmeği kimin aldığı da belli değil. Bu projeye emek veren destek olan herkesten Allah razı olsun. Millet olarak biz bize yeteriz. Birlikte bu zor dönemleri de aşarak güzel günlere ulaşacağız” dedi.

“Virüsten sonra daha çok artış oldu”

Fırıncı Hasan Akbaba, “Halkımızın zaten buna ilgisi vardı. Belediyemiz de buraya sepetler bıraktı, bizler de camlara ilanlar asarak vatandaşlara duyurduk. İhtiyacı olan vatandaşlar da buradan gelip ihtiyaçları kadar alıyorlar. Virüsten sonra daha çok artış oldu. İnsanlar toplu paralar bırakıp, toplu ekmekler sunuyorlar halkımıza. Bizde numaratöre yazarak kaç ekmek olduğunu belirtiyoruz, buraya hepsini bırakamıyoruz hem virüsten dolayı hijyen açısından hem de suiistimal ediliyor” dedi.
Kaynak: İHA

Bu haber 148 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İSTANBUL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
783 Okunma
730 Okunma
670 Okunma
648 Okunma
635 Okunma
599 Okunma
562 Okunma
518 Okunma
468 Okunma
339 Okunma
294 Okunma
285 Okunma
3078 Okunma
2727 Okunma
2683 Okunma
2518 Okunma
2462 Okunma
2117 Okunma
1962 Okunma
1904 Okunma
1707 Okunma
1579 Okunma
1427 Okunma
1422 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI