Bugun...
Bizi izleyin:MERDİVEN ÇIKMAKTAN KORKUTAN DİZ AĞRISINA FİZİK TEDAVİ ŞART

Tarih: 19-12-2019 00:16:42 + -


KASLARI GÜÇLENDİREREK DİZ AĞRISINA SON VERİN DİZ AĞRISININ KAYNAĞI ARAŞTIRILMALI


MERDİVEN ÇIKMAKTAN KORKUTAN DİZ AĞRISINA FİZİK TEDAVİ ŞART

OBJEKTİFTÜRKİYE(Haber Merkezi) Merdiven çıkmaktan korkutan, yürürken her adımda duraklatan diz ağrısına karşı kasları güçlendirmek şart! Kişinin diz ağrısına neden olan hastalığa ve yaşına uygun özel olarak planlanan Fizik Tedavi uygulamaları ile denge ve yürüyüşün kalitesinin artırılması, kişinin özgüveninin sağlanması ve günlük yaşam aktivitelerindeki zorluğun ortadan kaldırılması mümkün.

 

Fizik tedavi uygulamalarında hastanın yanı sıra ailesinin de bilgilendirilmesi hatta ev ve iş ortamının yeniden düzenlenmesinin büyük önem taşıdığını söyleyen Türkiye İş Bankası İştiraki Bayındır Kavaklıdere Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. M. Nafiz Akman, sıkça görülen diz ağrıları hakkında bilgiler verdi.

 

Günümüzde yaşam koşullarıyla da ilişkili olarak giderek birçok kişiyi etkileyen diz ağrısı; toplumda sık rastlanan, özellikle orta ve ileri yaş grubunda görülen bir ağraz olarak öne çıkıyor. Diz ağrısı kişinin hareket yeteneğini azaltırken, sosyal yaşama katılımını ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir durum olarak göze çarpıyor. Diz ağrısı yaşayan kişiler, yürüme, merdiven inip çıkma, çömelme gibi hareketlerde ciddi sıkıntı yaşıyor.

 

Türkiye İş Bankası İştiraki Bayındır Kavaklıdere Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. M. Nafiz Akman diz ağrısını tedavi edebilmek için öncelikle sebebinin ne olduğunu ve hangi aşamada olduğunu bilmek gerektiğini ifade etti. Akman hastanın detaylı hikayesinin alınması, iyi bir fizik muayene yapılması ve takiben gerekli laboratuvar ve radyolojik incelemelerin tamamlanması gerektiğini belirtti.

 

Yaş gruplarına göre farklılık gösteren diz ağrısının, toplumda en sık görülen nedenleri gonartroz (diz eklemi artrozu/kireçlenmesi), menisküs/bağ yırtığı, tendinit/bursitler ve eklem iltihabıdır (artrit/sinovit).

 

BASTON İLE HASAR OLUŞUMU ENGELLENMELİ

 

Prof. Dr. M. Nafiz Akman akut evrede diz ağrısı yaşayan kişiler için tavsiyelerde bulunarak şu bilgileri verdi: “Diz ağrısında ilk yapılacak işlemler; soğuk uygulama, istirahat ve ilaç tedavisidir. Bu aşamada eklemi korumak ve daha fazla hasar oluşumunu engellemek temel hedeftir. Yük bindirmeyi azaltmak için hastaya baston/koltuk değneği gibi destekler verilmeldir. Tedaviye ağrı kesici, yangı giderici ilaçlarla başlanır ve ayrıca dizlik ve benzeri yardımcı araçlar da kullanılabilir. Ağrı sebebi olarak enfeksiyon düşünülürse, antibiyotik tedavisi, eklem lavajı gibi ek işlemler yapılmalıdır. Akut dönemi takiben asıl hastalığın tedavisi ve rehabilitasyonuna yönelik işlemler uygulanır

 

KUTU KUTU KUTU

 

HASTANIN YANI SIRA AİLELER DE BİLİNÇLİ OLMALI

 

· Kronik diz ağrılı hastalarda; özellikle kronik/ilerleyici ağrı, fonksiyon kaybı ve günlük yaşam aktivitelerinde ciddi zorluğa yol açan Gonartroz (öncelikle diz eklem kıkırdağının hasarlanması, giderek tüm eklem yapılarının bozulması ve kireçlenmesi) hastalarına uygulanan fizik tedavinin amacı; ağrının giderilmesi, eklem hareket genişliği ve fonksiyonlarının geri kazanımı, kasların güçlendirilmesi, denge ve yürüyüşün kalitesinin artırılması, kişinin özgüveninin sağlanması ve günlük yaşam aktivitelerindeki zorluğun ortadan kaldırılmasıdır.

 

· Öncelikle hasta ve ailesi, hastalık hakkında bilgilendirilmeli, ev ve işyerinde yaşamını kolaylaştırıcı düzenlemeler hakkında eğitilmelidir. Hastanın fazla kilosu varsa diyetisyene yönlendirilmeli, hasta düzenli aktivite ve ev egzersizleri yapması için motive edilmelidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KUTU KUTU KUTU

 

FİZİK TEDAVİ İLEAĞRISIZ BİR HAYAT MÜMKÜN

 

 • Diz ağrılarında uygulanan fizik tedavi uygulamaları, hastanın günlük hayata daha hızlı geri dönmesine ve yaşam kalitesinin artmasına yardımcı olur. Diz ağrısı çeken hastalarda fizik tedavi; uzman hekimin muayene ve tetkikleri takiben oluşturduğu program doğrultusunda, Fizyoterapistler tarafından uygulanan değişik elektrik akımları, elektromanyetik dalgalar, ısı uygulamaları gibi eklemi hazırlayıcı/destekleyici işlemleri takiben yine Fizyoterapistler tarafından yaptırılan tedavi edici egzersizlerden oluşur. Bu süreçte lokal enjeksiyonlar, farklı yardımcı cihaz ve destekler ile kinesiotaping de yapılabilir. Bu uygulamalar yetersiz kaldığında eklem içi hyaluronik asit, PRP (platelletden zengin plasma) ve kök hücre tedavilerine geçilir.

 

 • Tüm bu konservatif tedavilerle sonuç alınmazsa, kişinin ağrısı sürüyor ve hastalık yaşam kalitesini azaltıyorsa, yürüme mesafesi çok kısalmış ve merdiven inip çıkmada ciddi sorun yaşıyorsa, yaşamını sürdürmek için ikinci bir kişiye ihtiyaç duyuyorsa ve alışık olduğu yaşam tarzını sürdüremiyorsa girişimsel/cerrahi yöntemlere başvurmak gerekir.Kaynak: objektiftürkiye

Bu haber 5129 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Sağlık ve Aile Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
238 Okunma
211 Okunma
203 Okunma
125 Okunma
124 Okunma
123 Okunma
121 Okunma
121 Okunma
120 Okunma
119 Okunma
117 Okunma
113 Okunma
1690 Okunma
1520 Okunma
1455 Okunma
1398 Okunma
1180 Okunma
919 Okunma
798 Okunma
739 Okunma
739 Okunma
694 Okunma
537 Okunma
518 Okunma
6089 Okunma
5869 Okunma
5583 Okunma
5290 Okunma
5072 Okunma
4960 Okunma
3106 Okunma
2855 Okunma
2757 Okunma
2633 Okunma
1964 Okunma
1918 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI