Bugun...
Bizi izleyin:Mezopotamya’nın büyüleyici enerjisi objelere yansıyacak

Tarih: 19-02-2020 01:27:22 + -


Göbeklitepe tasarımcılara esin kaynağı oldu Göbeklitepe’nin anıtsal mimarisi, ritüelleri ve figürleri, doğal taşlarla üretilen objelerle dünyaya tanıtılacak


Mezopotamya’nın büyüleyici enerjisi objelere yansıyacak

 

OBJEKTİFTÜRKİYE(Haber Merkezi) Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. tarafından İstanbul Maden İhracatçıları Birliği işbirliğinde, Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Halfeti Belediyesi destekleriyle ‘Göbeklitepe Doğal Taş Ürünler Tasarımı Atölyesi’ düzenlendi. Dört gün boyunca tasarımcılar, Göbeklitepe'nin anıtsal yapılarından, figürlerinden, coğrafyasından, doğasından ilham alarak doğal taşlardan üretilecek tasarımlar geliştirdi.

Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. tarafından İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) işbirliğinde düzenlenen ‘Göbeklitepe Doğal Taş Ürünler Tasarımı Atölyesi’, Şanlıurfa’da gerçekleştirildi. Arkeoloji alanında dünyada bilinen tezleri altüst eden Göbeklitepe’nin tasarım aracılığıyla Türkiye'ye ve dünyaya tanıtılmasının, Göbeklitepe için bir koleksiyon değeri yaratılmasının hedeflendiği atölye çalışmasında aynı zamanda bu eşsiz kültürel mirastan esinlenilerek özgün tasarımların geliştirilmesi amaçlanıyor.

Tasarımcılar dört gün boyunca Nurcihan Beyazıt’ın küratörlüğünde bir araya gelip, Göbeklitepe'den ilham alarak ürün tasarımları geliştirdi. Bu tasarımlar, Türkiye’nin doğal taşlarıyla üretilerek ‘Göbeklitepe Tasarım Koleksiyonu’ oluşturulacak. Koleksiyon aynı zamanda, Türkiye’nin doğal taşlarının tasarım aracılığıyla tanıtımını da sağlayacak.

Önce Göbeklitepe’yi incelediler sonra formları tasarımlarına taşıdılar

İlk gün Göbeklitepe ile ilgili detaylı bilgiler edinen, yöreyi ve buluntuları inceleyen tasarımcılar, atölyenin ikinci gününde ise Türkiye’nin doğal taşlarının tanıtımı, doğal taşların üretim yöntemleriyle ilgili sunuma katıldı. Ardından, Göbeklitepe’deki “T” sütunlarının da yapıldığı bir tür kireç taşı olan Urfa’nın geleneksel nahit taşı üretim sahasında, Halfeti Halk Eğitim Merkezi mozaik üretim atölyelerinde incelemelerde bulunuldu. Atölyenin üçüncü gününde de Şanlıurfa’da yer alan Haleplibahçe Mozaik Müzesi ziyaret edildikten sonra, iki gün süren tasarım çalışmalarına başlandı.

Yoğun yaratım sürecinde, Göbeklitepe'nin tarihinden, coğrafyasından, doğasından, mimarisinden ve anıtsal yapılarından ilhamla tasarım fikirleri üretildi ve eskiz çalışmaları yapıldı. Urfa nahit taşı, Urfa ve çevresinde çıkan volkanik kayaç türlerinden Karacadağ'ın kurşuni bazalt taşı ve Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden çıkarılan doğal taşlardan üretilecek günlük aksesuarlar, masaüstü aksesuarları, araç gereçler ve farklı alanlarda kullanılacak objelerin tasarımları geliştirildi.

Tasarımcıların Göbeklitepe’deki sütunlardan, duvarlardaki figürlerden, doğa insan ilişkisinden, binlerce yıl önce yaşayanların ritüellerinden ilham alarak yarattıkları objelerin formları Mezopotamya’nın büyülü atmosferini yansıtıyor. Buket Hoşcan Bazman, Ceren Gürkan, Eli Bensusan, Emre Yunus Uzun, Hazal Balasar, Mustafa Timur ve Şule Koç’tan oluşan tasarım ekibinin özgün tasarımları, Türkiye’nin doğal taşlarından üretilecek.

 

Türkiye’nin zengin doğal taş kaynakları

Hayata geçirdikleri çalışmayı ‘heyecan verici’ olarak tanımlayan İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, “Göbeklitepe bu toprakların sahip olduğu kültürel çeşitliliğin ve zenginliğin en son ve ufuk açıcı noktasını oluşturuyor. Bu zenginliğin yine bu toprakların doğal taşlarıyla hayatımızda objeler, aksesuarlar olarak daha fazla yer almasını istiyoruz. Göbeklitepe’nin ruhunu, kültürünü, hayata bakışını günümüz dünyasının içine daha fazla katmak, bunu yaparken de yine kendi doğal taşlarımızı kullanmak son derece heyecan verici. Doğal taş zengini olan Türkiye’de 650’nin üzerinde renk ve desende mermer bulunuyor. Ayrıca ülkemiz traverten, kireçtaşı ve granitte de 150’ye yakın doğal taş çeşidine sahip. Birlik olarak sahip olduğumuz bu zenginliği anlatmak, göstermek için anlatma biçimlerini çeşitlendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Özgün ve ihracat potansiyeli yüksek ürün tasarımlarının geliştirilmesini hedefleyen Göbeklitepe Tasarım Atölyeleri, ‘Göbeklitepe Tasarım Koleksiyonu’ kapsamında Türkiye’nin önde gelen tasarımcılarının katılımıyla farklı alanlarda gerçekleştirilmeye devam edecek.
Kaynak: objektiftürkiye

Bu haber 72598 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Kültür Sanat Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
154 Okunma
130 Okunma
128 Okunma
124 Okunma
98 Okunma
94 Okunma
92 Okunma
92 Okunma
92 Okunma
92 Okunma
90 Okunma
89 Okunma
629 Okunma
612 Okunma
506 Okunma
490 Okunma
483 Okunma
468 Okunma
468 Okunma
398 Okunma
367 Okunma
311 Okunma
269 Okunma
263 Okunma
3694 Okunma
3332 Okunma
3178 Okunma
3177 Okunma
3026 Okunma
2920 Okunma
2233 Okunma
1709 Okunma
1302 Okunma
1224 Okunma
1209 Okunma
1199 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI