Bugun...
Bizi izleyin:Pakistan Büyükelçisi Qazi: “Demokrasi Devleti Olduğunu İddia Eden Hindistan, Neden Korkuyor”

Tarih: 26-10-2021 11:30:00 + -


Pakistan Büyükelçisi Muhammad Qazi, “Dünyanın en büyük demokrasi devleti olduğunu iddia eden Hindistan neden korkuyor? Demokratik bir referandum yoluna gidip sadece Keşmirlilere ne istediklerini sormaktan neden korkuyorlar” diye sordu.


Pakistan Büyükelçisi Qazi: “Demokrasi Devleti Olduğunu İddia Eden Hindistan, Neden Korkuyor”

Pakistan ve Hindistan arasında 1947’den beri anlaşmazlık konusu olan ve üç kez savaşa yol açan Keşmir’de 27 Ekim ‘Keşmir Kara Günü" olarak anılıyor.. Bugüne özel Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Qazi, İhlas Haber Ajansı’na önemli açıklamalarda bulundu.

27 Ekim 1947’de Hindistan’ın Keşmir bölgesini yasadışı şekilde işgal ettiğini belirten Qazi, “Bu işgalin devam etmesi için Hindistan, Keşmir’de 900 bin kadar askeri olan bir işgal ordusu konuşlandırdı. Bu dünyada, hiçbir yerde benzeri olmayan en yüksek yoğunlukta işgal kuvvetidir. Burada bir oran yapacak olursak, her 10 Keşmirliye 1 tane Hindistan askeri düşüyor. Hindistan neden bu işgali sürdürüyor? Keşmirliler, kendi kaderlerini kendileri belirlemek istiyor, kendi geleceklerini istiyor” dedi.

“Hindistan, tarihte işgal güçlerinin yaptığı ne kadar kötü şey varsa hepsini uyguladı”

Keşmirlilere haklarının verilme sözünün verildiğini fakat bu sözün yerine getirilmediğini hatırlatan Qazi, “Keşmirliler, kendilerine verilen bu sözlerin unutulmasını istemiyor ve aksine bu sözün yerine getirilmesini istiyorlar. Ama Hindistan bunu yapmak istemiyor ve işgal ordusunu bölgeye yerleştirdi. Bu işgali gerçekleştirmek için Hindistan, kara kanunlar çıkardı. Keşmirlilerin en temel haklarından bile yararlanmasını engelleyen kanunlar bunlar. Tarihte işgal güçlerinin yaptığı ne varsa, ne kadar kötü şey varsa hepsini uyguladı. Örneğin, işkence, yargısız infaz, gözden kaybetmeler, rastgele gözaltına almalar, kadınlara tecavüz etmeler, taciz etmeler, toplu ceza, evlerini yakma ve daha sonra bunun gibi muameleleri, Keşmirliler, Hindistan işgal güçlerinden görüyor” diye konuştu.

“Herkes, özgürlüğünü özgürce yaşama hakkına sahip”

Büyükelçi Qazi, 27 Ekim tarihinin çok önemli ve anlamlı bir gün olduğunu belirterek, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne ve uluslararası topluma verdikleri sözleri hatırlatmak istediğimiz bir gündür. Herkes, özgürlüğünü özgürce yaşama hakkına sahip. Bu problem 74 yıldır devam ediyor. Bu nedenle uluslararası topluluk öne çıkmalı ve Keşmirlilere söz verilen hakları dile getirmeli. Artık 3’üncü nesil Keşmirliler geldi. Bunlar kendilerine verilen referandum hakkının yapılmasını istiyor” diye konuştu.

“Dünyanın en büyük demokrasi devleti olduğunu iddia eden Hindistan, neden korkuyor?”

Sorunun çözülmesi için ne yapılması gerektiğine değinen Büyükelçi Qazi, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki yola yani ne yapılması gerektiğine gelince, bu dilek aslında çok açık. Sadece Keşmirlilere sormak gerekiyor ne yapılacağını. Pakistan bir demokrasi devletidir. Hindistan da dünyanın en büyük demokrasi devleti olduğunu iddia eden bir ülkedir. O zaman Hindistan neden korkuyor? Demokratik bir referandum yoluna gidip sadece Keşmirlilere ne istediklerini sormaktan neden korkuyorlar? Demokratik bir sistemde bir problem olduğunda sadece insanlara sorarsınız ne istediklerini. Eğer onlar Pakistan’ı seçerse tamam, Hindistan’ı seçerse yine tamam. Keşmirlilere güç kullanarak kabul ettirmeye neden başvuruyorlar?”
Kaynak: İHA

Bu haber 65 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ANKARA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
83 Okunma
70 Okunma
40 Okunma
37 Okunma
36 Okunma
36 Okunma
33 Okunma
33 Okunma
25 Okunma
25 Okunma
25 Okunma
25 Okunma
160 Okunma
150 Okunma
134 Okunma
120 Okunma
113 Okunma
113 Okunma
111 Okunma
111 Okunma
108 Okunma
103 Okunma
102 Okunma
102 Okunma
342 Okunma
337 Okunma
286 Okunma
233 Okunma
206 Okunma
205 Okunma
205 Okunma
201 Okunma
198 Okunma
192 Okunma
167 Okunma
166 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI