Bugun...
Bizi izleyin:Sanatçılar Ve Psikologlar Kahvehanelere İndi, ‘Şiddetin Dili Olmaz Dedi

Tarih: 10-05-2019 00:30:00 + -


İstanbul’da ünlü sanatçılar ve psikologlar, iftardan sonra kahvehanelere inerek ‘Şiddetin dili olmaz’ diyerek vatandaşlara şiddetin her türlüsüne karşı olunması gerektiğini anlattı.


Sanatçılar Ve Psikologlar Kahvehanelere İndi, ‘Şiddetin Dili Olmaz Dedi

İstanbul Kahveciler Esnafı Odası öncülüğünde ünlü sanatçıların da destek verdiği ‘Şiddetin dili olmaz’ farkındalık çalışması çerçevesinde kahvehanelerde eğitim programına başlandı. İlk olarak Fatih’te bir kahvehaneye eğitime başlayan sanatçılar ve psikologlar, çay içmeye gelen kişilere şiddetin her türlüsünün kötü olduğunu anlattı. Ünlü isimleri karşısından gören vatandaşlar ise şaşkına uğradı. Afişler asıldıktan sonra başlayan programdan vatandaşlar memnun olduklarını dile getirdi.

“Sadece fiziki değil, her türlü şiddete karşıyız”

İstanbul Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Serdar Erşahin, konuyla ilgili olarak, “Bu gün projemizin ikinci ayağındayız. İlk ayağı afiş basmaktı, bu gün kahvehanelerde bunun eğitimine başladık. Şiddetin dili olmaz derken şiddetin her türlüsüne karşı olduğumuzu söylüyoruz. Sadece Fiziki değil, her türlü şiddete karşıyız. Amacımız bunu toplumun her kesimine yaymak. Kahvehaneleri bu yüzden seçtik. Toplumun her kesiminden insanların bir araya geldiği yer olması nedeniyle, projemize bu şekilde devam edeceğiz. Gayet olumlu karşılıklar aldık. Sanatçılarımız, uzman kişiler bizi yalnız bırakmadılar. Başka sanatçıları da davet ediyoruz” dedi.

“Akşam buluşmalarına katılım sağlarsak, şiddeti törpülemiş oluruz”

Ünlü oyuncu Turgay Tanülkü ise kahvehanelerin toplumda söz sahibi kişilerin oturduğu mekanlar olduğuna dikkat çekerek, “Ne için Kahvehaneler diye bir soru soruldu. Kahvehaneler de oturan hele ki günümüzde evde söz sahibi olan kişiler. Onlar bunu çocuklarına, torunlarına, eşine anlatabilir. Herkesin bir duruş bicimi vardır. Herkese saygı duymak gerekiyor. Bu saygı çerçevesinde, sokakta başlamasında yarar var. Sanatçılıkta da öyledir. Sokağa inmediğiniz zaman, sanatçı olamazsınız. İşlenen konuların hepsi sokağın konusu, o nedenle şiddetin her türlüsüne karşıyız. Duygusal sözel ve ya fiziki olarak. Bizler de dostlarımızla birlikte, bilgiler vermek, bilgi aktarmak, bu akşam buluşmalarını sağlarsak, her halde şiddeti biraz daha törpülemiş oluruz” açıklamasını yaptı.

"İnşallah muvaffak olacakları bir konu olur”

Kahvehaneye çay içmek içi geldiğini ve gördüğü manzara karşısında şaşırdığını söyleyen Ertuğrul Kefensiz, “Sürekli geldiğimiz bir yer çay içmeye geldim. İftardan sonra geldik bu sanatçılar ve psikologlarla karşılaştık. Amaçları kahvehanelere gelip, şiddetin kötülüğünü, şiddetin sorunlarını, ne tür sorunlar doğuracağını anlatıyorlar. İnşallah muvaffak olacakları bir konu olur” diye konuştu.

Daha önce şiddetle ilgili sempozyumlara katıldığını belirten Serhat Demir ise, “Kadına yönelik şiddetle ilgili çok sempozyuma katıldım. Bunu kahvehanelerde olmasını ilk defa görüyorum. Bu gayet güzel bir şey. Toplumumuzda daha çok şiddet konusu kadına yönelik oluyor. Şiddeti uygulayanlar da erkekler oluyor ve bu erkeklerin oturdukları meclis genelde kahvehaneler oluyor böyle yerlerde bilgilendirme yapmak daha faydalı olacaktır. Bunların devamının gelmesini istiyoruz“ ifadelerini kullandı.

Proje kapsamında İstanbul’da her iftardan sonra farklı bir mekana gidilerek, Şiddete karşı yapılan bu proje vatandaşlara anlatılmaya devam edileceği söylendi.
Kaynak: İHA

Bu haber 197 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İSTANBUL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
82 Okunma
77 Okunma
75 Okunma
71 Okunma
63 Okunma
61 Okunma
58 Okunma
58 Okunma
57 Okunma
57 Okunma
56 Okunma
56 Okunma
544 Okunma
521 Okunma
403 Okunma
243 Okunma
230 Okunma
224 Okunma
222 Okunma
218 Okunma
188 Okunma
164 Okunma
134 Okunma
133 Okunma
2212 Okunma
1310 Okunma
1206 Okunma
1014 Okunma
919 Okunma
860 Okunma
779 Okunma
723 Okunma
711 Okunma
695 Okunma
645 Okunma
544 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI