Bugun...
Bizi izleyin:Stk Ve Medya Temsilcilerine Sivil Gözetim Eğitimi Veriliyor

Tarih: 18-06-2021 17:30:00 + -


İç Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetiminin Güçlendirilmesi projesinin üçüncü aşaması başladı. Projenin bu aşamasında STK ve medya temsilcilerine yönelik eğitimler veriliyor.


Stk Ve Medya Temsilcilerine Sivil Gözetim Eğitimi Veriliyor

İç Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetiminin Güçlendirilmesi projesinin 3’üncü aşaması İstanbul Şişli’de bir otelde başladı. “Bireysel ve Kurumsal Kapasite İnşası” hedefi kapsamında gerçekleştirilen STK ve medya temsilcilerine yönelik projede “Sivil ve Demokratik Gözetim” ve “Vatandaş Odaklı Güvenlik” başlıklarında ücretsiz eğitimler veriliyor. Alanında uzman kişiler tarafından verilen eğitimlerle iyi yönetişim ilkelerine ve insan odaklı güvenlik ve toplumsal asayiş anlayışına dayalı, sivil ve demokratik bir iç güvenlik gözetimi sistemine geçişi sağlamak amaçlanıyor.

“Farkındalığı artırmak için pek çok aktivite gerçekleştiriyoruz”

Eğitimlerde görev alan Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) / Kilit Uzmanı Serra Titiz, “İç güvenlik sektörünün sivil gözetiminin güçlendirilmesi projesi kapsamında toplum ve medya temsilcilerine yönelik sivil gözetim eğitimleri için buradayız. Bugün burada ilk eğitimi gerçekleştiriyoruz. Ben de projede kilit uzman olarak görev alıyorum. Sivil gözetimle ilgili farkındalığı ve bilgi seviyesini artırma ve ülkemizde etkili bir sivil gözetimin hayata geçmesi sürecinde proje kapsamında pek çok aktivite gerçekleştiriyoruz. Bu eğitimlerin ilk bölümü kolluk kuvvetlerine yapıldı. Şimdi ikinci bölümde de sivil toplum örgütleri ve medya temsilcilerine yönelik yapıyoruz. İlk eğitimde buradayız, toplamda 10 tane eğitim gerçekleştireceğiz” dedi.

Sivil Gözetim eğitimi neyi amaçlıyor

Sivil Gözetim, güvenliği sağlayan ve yasaları uygulayan kurumların çeşitli faaliyetlerinin sivil yöneticiler ve toplum tarafından incelenmesini ve şekillendirilmesini anlamına geliyor. Proje kapsamında iyi yönetişim ilkelerine ve insan odaklı güvenlik ve toplumsal asayiş anlayışına dayalı, sivil ve demokratik bir iç güvenlik gözetimi sistemine geçişi sağlamak amaçlanıyor. İlk aşaması 2008-2010, ikinci aşaması 2012-2014 yılları arasında uygulanan ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “İç Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetiminin Güçlendirilmesi Projesi (III. Aşama)” Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yürütülüyor. İçişleri Bakanlığı ise projede ana faydalanıcı sıfatı ile yer alıyor. Proje temel olarak toplumun özellikle kırılgan ve dezavantajlı kesimlerinin, talep ve beklentilerini hassasiyetle dikkate alan, yalnızca güvenlik değil “güven” de sağlayan çift-taraflı ve nitelikli bir güvenlik yönetişim modelini hedefliyor.

İstanbul’daki ulusal ve yerel basın kuruluşlarından katılmak isteyen herkese açık olan eğitimlerin iki gün boyunca devam edeceği, eğitimi tamamlayan katılımcılara sertifika verileceği öğrenildi.
Kaynak: İHA

Bu haber 109 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İSTANBUL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
74 Okunma
68 Okunma
51 Okunma
47 Okunma
43 Okunma
42 Okunma
39 Okunma
38 Okunma
36 Okunma
36 Okunma
36 Okunma
35 Okunma
107 Okunma
105 Okunma
102 Okunma
97 Okunma
94 Okunma
92 Okunma
89 Okunma
89 Okunma
87 Okunma
84 Okunma
82 Okunma
81 Okunma
466 Okunma
466 Okunma
412 Okunma
371 Okunma
352 Okunma
320 Okunma
287 Okunma
286 Okunma
284 Okunma
281 Okunma
271 Okunma
271 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI