Bugun...
Bizi izleyin:Tarihi Evde Cam Üfleme Sanatını Yaşatıyor

Tarih: 07-01-2018 07:44:00 + -


Camın üretim noktasında çeşitlendirildiği ve geliştirildiği merkezlerden biri olarak bilinen Hatay’da, Diş Hekimi Şadi Asfuroğlu, unutulmaya yüz tutan baba mesleği cam üfleme sanatını yaşatmak için yoğun çaba sarf ediyor.


Tarihi Evde Cam Üfleme Sanatını Yaşatıyor

Cam üretimi dünyada yaklaşık 5 bin yıllık bir geçmişe sahip. Camın ilk bulunduğu, üretim noktasında çeşitlendiği ve geliştirildiği merkezlerden birisi Antakya. Doğu Akdeniz’in önemli kentlerinden biri olan Antakya’ya özgü yeşil cam üfleme sanatı ise bugün kaybolmaya yüz tutmuş sanatlar arasında. Diş Hekimi Şadi Asfuroğlu ise babası Asaf Asfuroğlu ile 1940’lı yıllarda ailesiyle özdeşleşen bu sanatın Türkiye’deki son temsilcilerinden biri. Asfuroğlu ailesine ait Antakya’ya özgü yeşil cam üfleme koleksiyonu 140 yıllık tarihi bir Antakya evinde sergiliyor.

Şadi Asfuroğlu, tarihi evde Roma, Bizans, Fenike dönemi ve Osmanlı dönemi camlarının benzerlerini yaptığını söyledi. Asfuroğlu, camlarda kullandığı şekillerin Antakya’ya özgü olduğunu belirterek, “Bu tarihi bir ev biliyorsunuz. Antakya’ya ait çok güzel bir ev. Bu tarihi evde ben Roma, Bizans Fenike dönemi, Osmanlı dönemi camlarının benzerlerini yapmaya çalışıyorum. Biliyorsunuz Antik dönemde gözyaşı şişeleri yapılmış, parfüm şişeleri yapılmış, zehir saklama kapları yapılmış. Ve bunların benzerlerini ben Sami Coşkun’dan öğrendiğim yöntemlerle yapmaya çalışıyorum. Bazen kalıplı çalışıyorum ama kullandığım semboller Anadolu’ya özgü, Antakya’ya özgü sembollerdir. Dolayısıyla burada yıllardan beri kültürel hediyelik eşya üretiyorum” dedi.

Asfuroğlu, asıl mesleğinin diş hekimliği olduğunu cam sanatının ise bir hobi olduğunu vurguladı. Yaptığı sanatla kent kültürünü yaşatmaya çalıştığını belirten Asfuroğlu, “Ben ikisini bir arada yapıyorum yıllardan beri diş hekimliğinden vazgeçemem. Diş hekimliği benim ana geçim kaynağım, benim ana mesleğim odur. Bu daha çok benim keyfim, benim hobim. Birde bu benim artık sosyal sorumluluk projesi diyebileceğim duruma geldi. Sonuçta kent kültürünü yaşatmaya çalışıyoruz. Geçmişimizi ortaya koyup bunu korumaya çalışıyoruz” kelimelerini kullandı.

1940’lı yıllarda Antakya’dan tüm Türkiye’ye su damacanası ve zeytinyağı şişelerinin gönderildiğinin altını çizen Asfuroğlu, önceleri camın insanlar için birer geçim kaynağı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Maalesef çok bilinmiyor. Düşünün burada binlerce yıldır cam yapılıyor. 1940’larda babamlar bu işi fabrikasyon hale getirip bütün Anadolu’ya buradan cam götürüyor. Atık camları eritip tekrardan değişik saklama kapları değişik objeler hazırlayıp ta İstanbul’a, Edirne’ye öbür taraftan Kars’tan Erzurum’a kadar ürünler taşımışlar buradan. Ve bu işi sanayi haline getirmişler. Burada pek çok usta yetişmiş pek çok fabrika burada kurulmuş. İnsanlar için ciddi bir geçim kaynağıydı. 15 yıl öncesine kadar burada hala iş yapılıyor idi. Düşünün İstanbul’da, Ankara’da kullanılan su damacanaları veya zeytinyağı şişeleri hep buradan giderdi. Tabi insanların çoğu bunun farkında değil. Çünkü o kadar çok şey var ki burada tarihimizle, geçmişimizle ilgili onların arasında bu da kayboluyor.”
Kaynak: İHA

Bu haber 94 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER HATAY Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
665 Okunma
79 Okunma
64 Okunma
60 Okunma
60 Okunma
50 Okunma
45 Okunma
40 Okunma
37 Okunma
35 Okunma
35 Okunma
34 Okunma
665 Okunma
405 Okunma
172 Okunma
142 Okunma
124 Okunma
112 Okunma
110 Okunma
110 Okunma
105 Okunma
99 Okunma
95 Okunma
85 Okunma
665 Okunma
601 Okunma
532 Okunma
493 Okunma
471 Okunma
405 Okunma
395 Okunma
341 Okunma
236 Okunma
230 Okunma
216 Okunma
197 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Manken
  Manken
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI