Bugun...
Bizi izleyin:Türk Doktorun Çalışması, Meme Kanseri Tedavisi İçin Umut Oldu

Tarih: 05-12-2020 10:30:00 + -


Türk doktorun meme kanserine yönelik yaptığı gen çalışması tedavide yeni ufuklar açarak, bu çalışmayla kanserin yayılımını durdurma umudu doğabilir.


Türk Doktorun Çalışması, Meme Kanseri Tedavisi İçin Umut Oldu

Tüm dünyada, yaşanılan bölge ve etnik kökene göre meme kanserine yakalanma ve meme kanserinden ölüm oranları değişkenlik gösteriyor. ABD’de 2020 yılında meme kanseri nedeniyle 300 binin üstünde hasta, 40 binin üzerinde ölüm bekleniyor. Erken teşhis edildiğinde meme kanserinde 5 yıllık yaşam oranı yüzde 99’lara çıkarken, geç yani organlara yayılmış olanlarda bu oran yüzde 20’lere düşüyor.

Günümüzde genetik olarak yeni nesil sıralama (Next generation sequencing) metodları kullanılarak kişiye özel tedaviler planlandığını söyleyen Pittsburgh Üniversitesi Meme Cerrahisi Ana Bilim Dalı Klinik Araştırmalar Direktörü ve Liv Hospital Ulus Konsültan Hekimi Prof. Dr. Atilla Soran, son yaptıkları araştırmanın meme kanseri tedavisinde yeni ufuklar açabileceğine dikkat çekti.

Yeni nesil sıralama ile kişiye özel tedavi

Erken evre meme kanseri olan hastaların yaklaşık yüzde 25’inde tedavi sonrası kanserin yeniden yayılımın rastlanabiliyor. Metastaz yapan yani organlara yayılan ileri evre meme kanserin de hastalara cerrahi, kemoterapi, hormonoterapi, immunoterepi ve radyoterapi gibi tedaviler yapılıyor. Hastalar ilaçların yan etikleri veya kanserin yayılımı ile ortaya çıkan sorunlarla geri kalan yaşamını idame ettiriyor. Günümüzde yeni nesil sıralama metodları kullanılarak kişiye özel tedaviler planlanıyor.

ABD de prestijli tıp dergisi heyecan veren araştırmayı yayınlandı

Prof. Dr. Atilla Soran’ın başkanlığında gerçekleştirilen ve Türkiye ile ortak yapılan çalışma, ABD’de bilimsel prestijli yüksek Clinical Breast Cancer Dergisi’nde bu hafta yayınlandı. Bu ortak çalışmada Türkiye’de takip edilen 41 hastanın kemik, akciğer, karaciğer ve beyin gibi organlarına yayılmış kanserlerde kanser genlerine bakılarak Türkiye’deki hastalar için farklı bir tümör gen profili olup olmadığı araştırıldı. Araştırmada 79 tümör geni ve 1369 mutasyonu hedefleyen özel bir araştırma tekniği ile tümör hücrelerinin DNA dizilimine bakıldı. Türk hastalarda 38 farklı tümör geninde 59 farklı değişiklik bulundu, bunların 8 tanesinin klinik olarak önemli olduğu ve tedavide yol gösterici olabileceği ortaya konuldu. Türk hastalarda genel araştırmalardan farklı olarak bazı tümör genlerinin organ yayılımına neden olabileceği ve bu tümör genlerinin tespit edilip baskılanması ile tedavide başarı elde edilebileceği gösterildi.

Tedavi protokolleri değişebilir

Bu yeni yayınlanan araştırma, özellikle uzak organa yayılmış kanseri olan Türk hastalarının tümör genlerinde ortaya konan değişikliklerin tedavide yeni ilaçların önünü açabileceğini destekliyor. Prof. Dr. Atilla Soran, son 10 yılda Türkiye’den veya Türkiye ile ortak yaptıkları çalışmalar ile ileri evre meme kanserinde dünyaya önemli katkıda bulunduklarını ve bu çalışmaların tedavi protokollerini değiştirdiğini söyledi.
Kaynak: İHA

Bu haber 159 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İSTANBUL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
571 Okunma
553 Okunma
446 Okunma
425 Okunma
422 Okunma
407 Okunma
406 Okunma
335 Okunma
305 Okunma
247 Okunma
210 Okunma
202 Okunma
3636 Okunma
3273 Okunma
3120 Okunma
3119 Okunma
2968 Okunma
2862 Okunma
2174 Okunma
1651 Okunma
1244 Okunma
1164 Okunma
1151 Okunma
1141 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI