Bugun...
Bizi izleyin:Tüsiad Başkanı Bilecik: Ekonomimizin En Temel Yapısal Sorunu Teknolojideki Yetersizliktir

Tarih: 28-05-2019 15:06:00 + -


Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve İNDEX Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Türkiye’nin ihracat rakamları ile dünyaya meydan okuduğunu ancak geleceği tasarlamak adına geriye düşen bir yüzdesi olduğunu söyledi.


Tüsiad Başkanı Bilecik: Ekonomimizin En Temel Yapısal Sorunu Teknolojideki Yetersizliktir

Young Guru Academy tarafından başlatılan "Bilim Seferberliği" projesi Hatay’da faaliyete geçirildi. 15 okula 10’ar adet olmak üzere toplam 150 adet bilim seti dağıtılacak.

Hatay’da Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve İNDEX Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Türkiye’de ekonominin en temel sorununun teknolojideki yetersizlik olduğunu söyleyerek, “Türkiye 2018 yılında olumlu bir yıl olmamasına rağmen ihracatta 168 milyar dolarlık gibi bir rakamla ihracatta rekor kırdı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin rekorudur. Ancak ileri teknoloji ürünlerin ihracat içerisindeki payı yüzde 3.3’le en düşük seviyedeydi. Böyle bir ikilemin içerisindeyiz. Bir yandan müthiş rakamlar, dünyaya meydan okuyan bir Türkiye var. Diğer yandan geleceği daha iyi tasarlamak adına geriye düştüğümüz bir yüzdemiz var. Bu rakamlar bir kez daha şunu söylüyor ekonomimizin en temel yapısal sorunu teknolojideki yetersizliktir. Sanayimizi düşük teknolojiden yüksek teknolojiye dönüştürmek için hızlı adımlar atmamızdan başka çaremiz yoktur. Çünkü küresel rekabette kural çok açık ve nettir. Hızlı olan kazanır” dedi.

Eğitim konusunda her şeyi devletten beklememek gerektiğini, iş insanlarının elini taşın altına koyması gerektiğini belirten Bilecik, “Çağdaş ve güçlü bir eğitimle yetişecek gençlerimizle Hatay’ı ve ülkemizi daha mutlu daha güçlü ve yarınlara taşımaktır. Türkiye için güçlü bir geleceğin teminatı bir şeydir, o da güçlü bir eğitimdir. Bu konuda sadece devletten çare beklemek yerine biz iş insanları olarak elimizi taşın altına daha fazla koymamız gerekiyor. Çünkü çözümde görev almayanlar, emin olun problemin bir parçası olurlar. Sanayi üretim teknolojileri başta olmak üzere tüm sektörler, meslekler büyük bir değişime sahne oluyor. Sayabileceğim hemen hemen her şeyde artık her alanın dijitalleştiği günlerden geçiyoruz. Elbette ki bu değişim eğitim sistemini de baştan aşağı şekillendiriyor” dedi.

Toplantının ardından Hatay Valisi Rahmi Doğan, TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik ve toplantıya katılanlar günün anısına hatıra fotoğrafı çekildi.
Kaynak: İHA

Bu haber 761 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER HATAY Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
262 Okunma
237 Okunma
219 Okunma
216 Okunma
209 Okunma
203 Okunma
195 Okunma
191 Okunma
187 Okunma
182 Okunma
174 Okunma
171 Okunma
802 Okunma
793 Okunma
752 Okunma
736 Okunma
731 Okunma
672 Okunma
657 Okunma
652 Okunma
639 Okunma
564 Okunma
542 Okunma
472 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI