Bugun...
Bizi izleyin:


GÜLAY ÖZCAN


Facebookta Paylaş

İKİ MELEK, BAĞRI YANAN BİR ANNE, KATİL BİR BABA
Tarih: 12-01-2018 20:03:00 Güncelleme: 12-01-2018 20:03:00


İKİ MELEK, BAĞRI YANAN BİR ANNE, KATİL BİR BABA

Merhaba değerli okuyucularım; Ben bugünkü yazıma sizlere babaları tarafından katledilen, hepimizin yüreğine büyük bir acı olarak yerleşen, iki küçük meleğimizin annelerinin içimi titreten sözleriyle, duygulularımı paylaşarak başlayacağım. Babalarının hiç kalbi sızlamadan kıydığı 2 yaşındaki Miray Hira ve 4 yaşındaki Elif Mina'nın annesinin sözleri... Yavrularının tabutuna kapanmış "Bir kere öpsem  uyanır mı?" diye feryat eden bir anne ve o iki meleğe, kendi canının parçasına kıyan bir baba...

İnsan yavrusuna nasıl kıyabiliyor?
Hani hep evlat acısı dünyanın en tarif edilemez, bıçak yarası  gibi kanatan bir acıdır, deriz ya hep. Peki bir anne, ya da bir baba kendi canının parçasına nasıl kıyabiliyor? Hani evlatların eline küçücük bir diken batsa, en çok anne babanın içi kanıyordu? Kediler, köpekler bile yavrusuna kıyamazken bir insan nasıl olur da yavrusuna kıyabiliyor? 

"İyi ki, annemin, babamın yerinde değilim dediğim zamanlar"
Ben bir anne değilim ve sizler kadar evlat acısını, evlat sevgisinin duygusunu bilemeyebilirim.  Fakat ben hasta olduğumda  ve ameliyat olduğum günler de, beni ameliyathane kapısına kadar götüren annemin, babamın gözlerine sadece bir iki dakika bakınca anlayabiliyordum evlat sevgisinin, evlat acısının en zor acı olduğunu ve hissedebiliyordum.  Ve o an ameliyat olacak olan kişi ben olmama rağmen,diyordum ki içimden kendi kendime "İyi ki şu an ben annemle babamın yerinde değilim" diyordum. 

"Çocuk, anne ve babasına güvenemezse, kime güvenecek?"
Bir çocuk düşünün yüreği ve gözleri hayata insanlara korkarak , ama güvenmek istercesine bakmaya çalışan. Bir çocuğun kalbinin tek güvendiği dal ise, anne baba kucağıdır ve aile sevgisidir.  Bugün Mira Hıra ve Elif Mina ve sadece şu bir kaç ay için de basına verilen, duyduğumuz kadarıyla katledilen  nice küçük masum  melekler... 

"Anne Babalar da böyle yaparsa?" 
Bir çocuk anne babasına da güvenemeyecekse, başka kime ya da kimlere güvenebilir ki? Böyle olayları yaşayıp gördükçe,  bir kez daha anlıyorum ki, sadece doğurmakla  ya da biyolojik olarak bir çocuğa sahip olmakla,  iyi bir anne, baba olunmuyormuş. Hayatın zor şartları işsizlik, parasızlık ve yoksulluk, kalbimizdeki merhameti, insan sevgisini, çocuk sevgisini de,  alıp götürüyor mu, diye düşünemeden yapamıyorum ben artık. Ya da kadın ve çocuk cinayetlerine, tacizine ve tecavüzüne sebep olan öfkemize ve nefsimize sahip olamadığımız için mi oluyor, her şey. 

"Neden bunları yaşıyoruz?"
Televizyon ekranlarında, toplumsal konulara önem veren bir dizide töre cinayetine kurban olan, "Diyar isimli kadın" için, kadınlar ile ilgili bir fotoğraf sergisinde "Ece" karakterini canlandıran "Hazal Adıyaman" bir konuşma yapmıştı. Ben o gün bu konuşmadan çok etkilendim. Aklımda kaldığı kadarıyla da sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Hazal Adıyaman, "Bu yılın sadece  ilk on ayında erkekler tarafından 77 kadına tecavüz edildi, 207 kadın taciz edildi, 286 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunuldu, 338 kadına şiddet uygulandı. Ve bunlar sadece basına ve asli makamlara yansıyanlar. Ve en az 240 kadın öldürüldü. Başına töre, namus, aşk kıskançlık ne konulursa konulsun bunun sadece tek bir adı var. Kasten ve taammüden cinayettir! Ve kadına da, çocuğu da yapılan tacizin de tecavüzün de, şiddetin de, cinayetin de hafifletici bir nedeni mazereti yoktur!" demişti Hazal Adıyaman. Bu konuşmadaki tüm sözlere katılarak tüm insanlık adına teşekkür ediyorum. 

"Saymaya kalksak, zamanımız yetmeyecek"
Bizim ülkemizde o kadar çok konuşulması, tartışılması düşünülmesi gereken toplumsal konularımız var ki. Fakat nedense, bir türlü bunlara sıra gelmiyor. Örneğin, iş bulamayan üniversite, lise mezunu gençler. Bacası tütmeyen, ocağında tenceresi kaynayamayan evler. Sokaklarda açlık yoksulluk çeken, üşüyen, evsiz, barksız, sokakta yaşayan, çöpten yiyecek arayıp karnını doyurmaya çalışan insanlar. Çorabı, ayakkabısı delik, şeker yiyemeyen, hatta sokaklarda mendil, su satan, zorla dilendirilen çocuklar, araba camı silerek para kazanmaya çalışan çocuklar. Dil, din, ırk ayrımlarının sebep olduğu kavgalar, patlamalar, yiten canlar, yüreği yanık analar. Terörün acımadan kıydığı şehitlerimizin acısı. Törenin kıydığı, onlarca katledilen kadınlarımız. Uyuşturucu batağında kaybettiğimiz, zalimlerin kurbanı olan gençlerimiz. Pedofili denilen, hastalık hastası olan kişilerin yüzünden kaybettiğimiz çocuklarımız. Hapishanelerde yatan, suçunu bilmeden mahkum edilen onlarca gazeteci, aydın yazarlarımız. Hastanelerde acılar çeken ve parasızlık yüzünden çaresizlik çeken insanlarımız. Ya da yıllardır organ nakli için bir umutla bekleyen, sonra da uygun nakil bağış bulunamadığı için hayatını kayıp eden yitirdiğimiz canlar. Ve engelli olduğumuz için eğitimden, spordan, sanattan, hâlâ dışlanan ve biz evlerine kapatılan engelliler. Ve hatta alması gereken ilacı alamadığı için kaybettiğimiz SMA hastası bebeklerimiz ve çocuklarımız.... Bakın ülkemizde, hatta tüm dünya olarak o kadar çok konuşulması tartışılması ve düşünülmesi gereken toplumsal hassas konularımız, ciddi sıkıntılarımız var ki, saymaya kalksak, saymakla bitip tükenmez.
      Zühre Çelik  (Korkuteli Haber)Bu yazı 2889 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
390 Okunma
388 Okunma
377 Okunma
366 Okunma
363 Okunma
362 Okunma
350 Okunma
329 Okunma
267 Okunma
255 Okunma
168 Okunma
161 Okunma
702 Okunma
607 Okunma
451 Okunma
447 Okunma
431 Okunma
424 Okunma
403 Okunma
390 Okunma
388 Okunma
377 Okunma
366 Okunma
363 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Manken
  Manken
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI