Bugun...
Bizi izleyin:


HAYDAR ATMACA


Facebookta Paylaş

YENİ NESİL ÇOK MU ZEKİ
Tarih: 24-08-2017 21:03:00 Güncelleme: 24-08-2017 21:03:00


YENİ NESİL ÇOK MU ZEKİ

Ne oldu bu çocuklara? Bu soruyu yeni nesilden bir çocuğu birkaç dakika gözleyip de sormayan yoktur. Daha yeni yürüyen bebeklerin televizyon ekranında parmak kaydırarak kanal değiştirmeye çalışması, konuşmayı öğrenmeden yeni nesil telefonları açıp oyun oynaması, video paylaşım sitelerinden günün her saatinde çizgi film izlemesi, müzik dinlemesi… daha bir sürü örnek sayabiliriz. Teknolojik olan her şeyi öyle hızlı öğreniyorlar ki önceki neslin kendisini “zekâ yoksulu” sanmaması içten bile değil! Hele yeni bir şey öğrenmeyi aklının ucundan geçirmeyen, kendini geliştirmemek için direnen, kitap okumak şöyle dursun iki satır yazı okumayan pek çok yurdum insanı görünce yeni nesli aşağılık kompleksine giriyor.

Hakikaten yeni nesil çok mu zeki? Elbette bu çocuklar dijital olan tüm yeni cihazları kullanmayı hızlı öğreniyorlar. Çünkü onlar için dijital hiçbir şey yeni değil. Bu teknolojinin var olduğu bir dünyaya doğdular. Önceki nesillerden en temel farkları budur. Yani daha önceki nesiller için yeni olan bu çocuklar için yeni değil, sıradan.

Son yıllardaki süreci kabaca gözden geçirelim. Kahvehane zamanını yaşayan nesil değişimi bizzat gözleriyle gördü. Önce kahvelerin aralarında atari salonları türedi. Zamanla evlere giren oyunların ve bilgisayarın etkisiyle atari salonları azaldı. Atari salonları yerini daha yaygın görülen internet kafelere bıraktı. Her sokakta bir iki tane oldular. Akıllı telefonlar, evlere internet derken bunlar da azaldı. Şimdi her evde birkaç bilgisayar, tablet ve cep telefonu var. Hepsinden internete girme imkânı var. Kuponla biriktirilen ansiklopediler atıldı, kitaplar kaldırıldı. Bu çocuklar daktilo, tek kanallı televizyon dönemi, siyah beyaz yayınlar, radyo tiyatroları görmediler. Yurttan sesler korosunu dinlemediler. Çoğu radyoyu arabanın bir parçası sanıyor!

İşte bu baş döndüren teknolojik gelişme sadece bir iki satırla özetlediğimizden çok daha fazla değiştirdi sosyal hayatımızı. Youtuber denen insanlar peyda oldu ve topçudan, popçudan daha popüler oldular. Yeni neslin pek çoğunun hayali youtuber olmak!

Bunları eski günlere güzelleme yapmak için yazmıyorum. Yeniyi de yermek değil amacım. Yaşanan sürecin en kısa şekilde özetliyorum. Çocuklarımızı daha iyi anlamak için sosyal yaşantımızdaki değişim bilinmeli.

Bilinmesi gereken ikinci şey çok zeki oldukları düşüncesinin yanlış olduğudur. Esasen uyaran çeşitliliği, bilgi akış hızı, bilgiye ulaşım kolaylığı dönemin avantajlarıdır. Bunlar da öğrenmeyi kolaylaştırır. Devlet, Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim bilimciler, eğitimciler, anneler, babalar hep böyle düşündüler. Evlere ve okullara daha çok teknoloji, daha büyük internet paketi, ücretli portal üyeliği, bilişim yazılımları aldılar. Acaba sonuçta istenilen verim alınıyor mu? Ulusal ve uluslararası değerlendirmelere baktığımızda bu soruya verebileceğimiz tek yanıt koca bir hayır olacaktır. Okuduğunu anlama, problem çözme, yazılı ve sözlü anlatım, çıkarım yapma, takım çalışmasına uyum gibi zeka ve üretim gerektiren konularda oldukça başarısız bir çoğunluk var. Kısaca söylemek gerekirse önceki nesillerden çok zeki değiller, onlar gibiler. Aralarında üstün zekalı, üstün yetenekli var tabi ama önceki nesillerle aynı oranda. Maalesef anneleri, babaları, dedeleri, nineleri gibi yeni şeyleri öğrenmeyi pek sevmiyorlar. Hadi açık söyleyelim; ataları gibi tembeller!Bu yazı 1308 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
85 Okunma
79 Okunma
34 Okunma
30 Okunma
29 Okunma
29 Okunma
29 Okunma
28 Okunma
28 Okunma
28 Okunma
28 Okunma
27 Okunma
1133 Okunma
114 Okunma
109 Okunma
101 Okunma
91 Okunma
85 Okunma
79 Okunma
78 Okunma
77 Okunma
75 Okunma
73 Okunma
73 Okunma
1133 Okunma
1007 Okunma
502 Okunma
390 Okunma
321 Okunma
267 Okunma
265 Okunma
247 Okunma
203 Okunma
200 Okunma
170 Okunma
168 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Manken
  Manken
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI