Bugun...
Bizi izleyin:


NİZAMETTİN DURAN


Facebookta Paylaş

Arda Turan Neden Taşlanıyor? (I)
Tarih: 16-06-2017 23:16:00 Güncelleme: 16-06-2017 23:16:00


Arda Turan Neden Taşlanıyor? (I)

Milli Takım adeta yolgeçen hanına dönmüştü! Şansal Büyüka haksız değildi tespitinde: “Zaten kamp yapılan otel, bir ulusal takımın kampından çok, ‘panayır’ yerine benziyordu. Bir sürü menajer, futbolcuların anaları-babaları, bir sürü arkadaşları... Otel lobisi iğne atsanız yere düşecek gibi değildi…” diyor, 10 Haziran 2017 tarihli yazısında.

EURO 2016 için Hırvatistan’la maçımız vardı. Duyduğunuzda “yok artık!” dedirtecek ilginç hadiseleri aktarıyordu Büyüka: “12 Haziran'da oynayacağımız Hırvatistan maçından bir akşam öncesi Fatih Terim, gazete müdürlerini çaya davet etti. Kimler vardı o masada... Habertürk'ün müdürü Halil Özer, Milliyet'in müdürü Tayfun Bayındır, Vatan'ın müdürü İbrahim Seten... Hürriyet'in müdürü Mehmet Aslan, Fatih Hoca ile arası pek de iyi olmadığı için gelmedi. Fatih Hoca'nın yanında da şimdi hatırlayamayacağım iki-üç kişi daha vardı.” O toplantıda, hakkında kıyametler koparılan ‘prim’ mevzusunun gündeme bile gelmediğini de söyledi.

Büyüka, aslında prim krizinden çok daha büyük krizin, 19 Mayıs 2016'da Fatih Terim'in TRT'de katıldığı özel bir programda Arda Turan için kullandığı ifadelerle patladığını ve “Arda Turan, Barcelona'daki egolarını bırakarak milli takıma gelecek” dediğini belirtmiş ve bu açıklamanın da yeri ve zamanının olup olmadığını sorgulamıştı. Hocanın bu ifadelerinin Arda'nın aşırı tepkisine neden olduğunu ve bunu asla kabullenmediğini; o günden sonra savaş baltalarının çıktığını yazarak, böylece Arda krizinin arka planını bizlere göstermiş oldu.

Teknik direktörün, kendi futbolcusuyla ilgili olarak yaptığı bu açıklama yenilir yutulur cinsten değildi. Sahi, futbolcu hangi disiplinsizliği işledi veya hangi tekebbür eyleminde bulundu da böyle bir ithamı hak etti? İster istemez bu gelişmeler, sporseverlerin çok merak ettiği ve açıklanmasını beklediği konular haline gelmiş oldu ve açıklama yapılmadan da asla geçiştirilemezdi. Bilinmeli ki bu, o gazetecinin, sporcu ve ailesi hakkında yazdığı yazıyla çok yakın bir ilintisi olduğu şüphesini doğurmaktadır.

Acaba, gerek 15 Temmuz’da ve gerekse son anayasa referandumunda Arda’nın açık ve net tavrı sebebiyle mi hedef tahtasına oturtuluyor sorusu, herkesi böyle düşünmeye sevk etmektedir. “Barcelona'daki egolarını bırakarak takıma gelecek” de ne demek? Sporcusunun olmadığı bir zeminde arkasından, hem de onuru zedeleyecek bir eleştiri -daha doğrusu dedikodu-yapmak, bizim milli örf ve adetlerimizle ne denli uyuşan bir davranıştır?! Hocanın görevi, varsa öğrencisinin hatası, onu çekiştirmek mi, yoksa eğiterek hatasını düzeltmek mi?

Arda gibi bir futbolcu söz konusu olan. Futbol tarihimizde kaç tane futbolcuyu Barcelona gibi bir takıma göndermişsiniz? Üstelik bizi şerefle temsil etmiş birisinden bahsediyoruz... Futbol hayatı başarılarla dolu olan bir insandır bu kimse! Bunun yanında bir başka futbolcu portresi de var: On bir yıl gibi uzun bir süre oynadığı ve aynı zamanda kaptanlığını da yaptığı takımda, şampiyonluk yaşayamamış birisi, o da Fatih Terim’dir. Bu dönemdeki başarısızlığının aksine, sahadaki hırçınlığıyla öne çıkmış ve dillere destan olmuştur. Onun hırçın futbolcu karakterinin, bir maçta hakeme tükürmesiyle daha da sert bir görünüm aldığı ifade edilmektedir. Hatırlayın, jübilesinde sahaya helikopterle inmesi hadisesini… Arda’ya yönelttiği ‘ego’ kavramıyla örtüşüyor mu bilmem ama bir şatafatı yansıttığı reddedilmez bir gerçektir. Maazallah ya bir de Barselona’da oynayabilseydi, şatafatın boyutundan Allah bu milleti korusun! bu sebepten dolayı ‘ego’ kavramından söz etmeye hakkı olan kimsenin o olmaması gerektiği kanaatindeyiz.

“Hırçın futbolcu” diye kendisinden söz edilmiş ve adeta bir meziyetmiş gibi sunulmuş… Böyle sunarsanız o da hakkını verir elbet, vermiştir de: Yıl 1983, aylardan Mayıs, maç, Adana Demirspor ile Galatasaray arasında oynanmaktadır. Adana Demirspor’un 3-0 üstünlüğüyle sonuçlanan maçın 88. dakikasında GS, bir penaltı kazanıyor. Topun başında Seydiç, vuruyor ama golü kaçırıyor. Rahmetli Erol Togay, penaltının kaçışını alkışlıyor. Vay sen misin bunu alkışlayan, bizim “hırçın

futbolcu” usulce Erol’un yanına yaklaşıyor ve bir kafa darbesiyle ağzını burnunu kanlar içinde bırakıyor. Bitmedi, hakemin tecziyesini beklemeden kendi başına sahayı terk ediyor.

Centilmenlik abidesinin (!) bu hareketleri karşısında, kimseden çıt çıkmamıştı, ne basından ne futbol camiasından ne bir başkasından.

Biraz daha yakın tarihe gelelim. Kasım 2002, maç Mersin’de, Mersin İdmanyurdu ile Galatasaray arasındadır. Maç, 1-1 sona ermiştir. GS Teknik direktörü, basın toplantısında, konuşmasının sonlarına doğru, soru soran birisinin, basın mensubu olmadığı anlaşılınca, aşırı tepki göstererek, oradaki basın mensuplarının tamamına hitaben yaptığı konuşma, unutulmuş değil. Hepsini tepeden aşağı bir güzel kalayladı. Basın mensuplarını fırçalarken çok dikkat çeken söz ve hareketlerde bulundu: “Onu çekmeyin, bunu çekin!” diyordu. Hırçın, saldırgan bir üslupla konuşurken eli, belinden aşağı avret mahallini gösteriyordu.

Ne mi oldu?

Yine kimseden çıt çıkmadı! Ne o zaman, ne sonrasında… Herhalde işaret ettiği yeri çekmekten herkes mutluydu.Bu yazı 2604 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
327 Okunma
311 Okunma
274 Okunma
262 Okunma
259 Okunma
250 Okunma
250 Okunma
214 Okunma
198 Okunma
191 Okunma
162 Okunma
128 Okunma
2683 Okunma
2596 Okunma
2595 Okunma
2586 Okunma
2585 Okunma
2576 Okunma
2569 Okunma
2541 Okunma
2389 Okunma
2381 Okunma
2376 Okunma
2364 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Manken
  Manken
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI