Bugun...
Bizi izleyin:


NİZAMETTİN DURAN


Facebookta Paylaş

Vefa (II)
Tarih: 05-11-2017 18:07:00 Güncelleme: 05-11-2017 18:07:00


Vefa (II)

Sebilürreşad Dergisinin düzenlemiş olduğu vefa içerikli proje çerçevesinde "Sanat ve Edebiyat Hayatının 35. yılında Şair, Bestami Yazgan" buluşması, 28 Eylül 2017 tarihinde, saat 19.30 da, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi konferans salonunda gerçekleşti.

Sebilürreşad ailesi, söz konusu kutlu etkinlik için bir gün öncesinden Osmaniye’ye doğru yola çıktı. Bu program için Sebilürreşad sevdalıları nerelerden gelmediler ki! Hatay’dan, Mersin’den Gaziantep’ten, Kahramanmaraş’tan Tokat’tan, Ankara’dan ve birçok ilden akın akın geldiler. Biz de; Genel Yayın Yönetmenimiz Fatih Bayhan, dergimizin çalışanları ve yazarları, Nizameddin Duran Metin Şehitoğlu ve Mehmet Poyraz’la birlikte Ankara’dan geldik. Bizlere Adana’dan değerli büyüğümüz Hüseyin Coşkun Beyefendi refakat etti. Etkinlik günü resmi ziyaret öncesi Adana'da Metro TV ziyaret edilerek görüşmeler yapıldı. Ardından Osmaniye’ye intikal edildi. Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Murat Türk'ten sonra Sayın Valimiz Ömer Faruk Coşkun ziyaret edildi. Sayın belediye başkanımız da Valimizin makamında kendisi ile görüşüldü. Dergimizin sahibi ve genel yayın yönetmeni Fatih Bayhan ziyaretlerde etkinlik ve mahiyeti hakkında etraflıca bilgiler sundu. Çıkışta Milli Eğitim Müdürü Sayın Ramazan Çelik de ziyaret edilenler arasındaydı.

Program saatinden önce üniversitemizin "15 Temmuz amfisi"ne gidilerek gerekli hazırlıklar ve kontroller yapıldı. Program saatinde izleyici ve protokol, yerlerini aldıktan sonra program başladı. Sayın Rektörümüzün çok büyük emek verdiği anlaşılan salonun üniversiteye yakışan güzelliğiyle birlikte, onu hınca hınç dolduran üniversite ve lise öğrencileri ve sanatsever Osmaniye halkının programa derin teveccühü, ilgisi salonu bir kat daha güzelleştirmişti.

Bu etkinliğin ön plana çıkardığı ve görünür kıldığı en önemli olay, Devlet-Millet kaynaşmasıdır. Bir tarafta vali, belediye başkan vekili, üniversitemizin rektörü, milletvekili, devlet daire amirleri ve bir tarafta öğrenciler, sanatçılar ve geniş halk kitlemiz. Hepsi yan yana, iç içe ve bir arada. Böylesine hasret olduğumuz tablo gözlerimizin önünde... Duygularımız şelale olup coştu. Hal böyle iken gelin de siz gözlerinizin yaşını tutabilin! Doğrusu tutabilene aşk olsun!

İşte böylesine muhteşem bir sahneye vesile olan Sebilürreşad'ın hadimleri, inanıyorum ki ecdadının ruhunu şad etmiştir.

Programı ayrıntısıyla burada anlatacak değilim. Esasen bu program anlatılmaz, izlenir ve yaşanır. Ne kadar anlatırsanız anlatın inanın bir tarafı eksik kalır, çünkü o coşkuyu bütünüyle ortaya koymanız mümkün değildir.

Ancak şunu ifade edebilirim, açılış konuşmasını yapan Birlik Vakfı Osmaniye Şubesi Başkanı Hamit Coşkun’dan sonra, başta protokol olmak üzere Vali, Rektör, Milletvekili ve dergimizin Genel Yayın yönetmeni ve sahibi Fatih Bayhan'ın birbirinden güzel konuşmalarıyla program başladı ve ilgiyle izlendi. Gecenin anlam ve önemiyle ilgili olarak Fatih Bayhan’ın,

“Bizde hep öldükten sonra hayırla yâd etmek gibi bir gelenek vardır. Ölenin de arkasından güzel konuşulur. Bu güzel bir gelenektir ve devamı da elzemdir. Lakin şairler ve sanatçılar için bir istisna; onlar yaşarken de eserleri ile övülmek isterler. Biz arzu ettik ki vefat ettikten sonra cenazesine omuz vereceğimiz adamın, hayattayken de aşkına, şevkine, sanatına, coşkusuna omuz verelim.” şeklinde verdiği çok önemli bilgilerden oldukça etkilenen ve duygulanan ve kendi adına "Vefa gecesi" düzenlenmiş olan Şair Bestami Yazgan; “Bu geceden çıkan sonuç şu; para biriktirmeyin bitebilir, mal mülk biriktirmeyin kaybolabilir, dost biriktirin. Bugün tüm dostlarımız burada. İyi ki geldiniz. Ben sağken böyle bir program düzenlediğiniz için sizlere teşekkür ediyorum” dedi. Konuşmasının en manidar kısmı ise, “Ben hayatımın en büyük ödülünü bir Cumhurbaşkanımız şiirimizi okuyunca aldım, bir de bugün alıyorum” sözüdür.

Unutulmaz izler bırakan programın sonunda, günün anlam ve önemini baki kılmak amacıyla topluca hatıra fotoğrafları çekildi. Ardından Osmaniye Valisi ve Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu tarafından sanatçı Bestami Yazgan’a plaket takdim edildi. Etkinlik çerçevesinde Sebilürreşad tarafından hazırlanıp yine Sebilürreşad Yayınevi tarafından yayınlanan “Şair Bestami Yazgan” kitabı tüm katılımcılara hediye edildi. Şair Bestami Yazgan’ın 15 Temmuz Şehitler Amfisi fuaye alanında imzaladığı kitap genç öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü.

Aynı şekilde bir başka yerde bir başka sanatçımıza karşı vefa duygularımızı paylaşmak niyetiyle esen kalın.Bu yazı 1871 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
390 Okunma
388 Okunma
377 Okunma
366 Okunma
363 Okunma
362 Okunma
350 Okunma
329 Okunma
267 Okunma
255 Okunma
168 Okunma
161 Okunma
702 Okunma
607 Okunma
451 Okunma
447 Okunma
431 Okunma
424 Okunma
403 Okunma
390 Okunma
388 Okunma
377 Okunma
366 Okunma
363 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Manken
  Manken
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI