Bugun...
Bizi izleyin:Yerli Düşünce Derneğinden Kazakistan Kurucu Cumhurbaşkanı Günü Açıklaması

Tarih: 01-12-2020 13:30:00 + -


Yerli Düşüncü Derneği (YDD), Kazakistan’ın 1 Aralık “Kurucu Cumhurbaşkanı Günü” dolayısıyla yazılı bir açıklama yayımladı. Dernek adına açıklamayı yapan YDD Onursal Başkanı Yalçın Topçu, açıklamasında Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev’den övgü dolu sözlerle bahsetti.


Yerli Düşünce Derneğinden Kazakistan Kurucu Cumhurbaşkanı Günü Açıklaması

Yerli Düşüncü Derneği (YDD), Kazakistan’ın 1 Aralık “Kurucu Cumhurbaşkanı Günü” dolayısıyla yazılı bir açıklama yayımladı. Dernek adına açıklamayı YDD Onursal Başkanı Yalçın Topçu yaptı. Açıklamasında, Kazakistan’ın 1 Aralık Kurucu Cumhurbaşkanı Günü’nü kutlayarak, Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev’den övgü dolu sözlerle bahseden Topçu, “Ata yurdumuz Kazakistan Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı bilge lider, Türk dünyasının Aksakalı ve Türk dünyası yüksek nişanı ile taltifli, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önerileriyle Türk Konseyi Ömür Boyu Onursal Başkanı Aksakalımızı Türkiye’den Yerli Düşünce Derneği mensupları ‘Uzaktaki Evlatları’ olarak saygı, minnet ve şükranla selamlıyoruz” dedi.

Bilge lider Nazarbayev’in, Abay Ata’nın, Mağcan Ata’nın, Çokay Ata’nın, kısaca; asırlarca Kazak halkına özgürlük isteyen bütün ataların ülküsünü gerçekleştirip yeni bin yıla girerken halkına dünyanın 9’uncu büyük topraklarında özgür ve güçlü bir devlet kuran büyük bir abide şahsiyet olduğunun altını çizen Topçu, Nazarbayev’in, bağımsız Kazakistan’ı kurmasındaki bilgeliği, yüksek iradesi ve çok değerli katkıları nedeniyle Kazak halkının vefa ve minnet ifadesinin gereğini yapan ve 1 Aralık gününü “Kurucu Cumhurbaşkanı Günü” olarak belirleyen Kazakistan parlamentosuna teşekkür ederek, “Aksakalımıza gösterilen bu kadirşinaslık ve vefa gününü, biz de onun çok sevdiği Türk Dünyasının Türkiye’deki evlatları olarak gururla kutluyor, kendilerini sağlıkla uzun ömürler diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Nazarbayev’in yaptığı reformları ve liderliğinden bahseden Topçu, şu ifadeleri kullandı:

“Güney Kazakistan Eyaleti’nin adını ‘Türkistan Eyaleti’ olarak değiştirip, ‘Türkistan, Türk Dünyası’nın beşiğidir.’ diyerek Türk Dünyasının kalbinde ebedi yer eden, halkının refah ve huzuru için ülkesinde yaptığı başarılı hizmetlerin yanında aynı şevk ve sorumlulukla bölge ve dünyanın refah ve huzuru için de yapan, başkent Nur Sultan’ı dünyanın ticareti ve çözüm bekleyen önemli problemleri için çözüm adresi haline getiren Aksakalımız Nazarbayev, devrine damga vuran bir lider olup, gelecek kuşaklar için de önemli bir rol-modeldir. Yılda 3 Milyon yolcu kapasitesine sahip ‘Türkistan Uluslararası Havalimanı’nı açarak medeniyet ve ticaret bölgesi olan Pir-i Türkistan Hoca Ahmed Yesevi’nin beldesini bölgenin ve dünyanın ulaşımına açan Aksakalımız, bizlerin gönlüne taht kurmuş pir-i Türkistan Ata Yesevi’nin de ruhunu şad etmiştir. Allah aksakalımızdan razı olsun, onu esirgesin ve daim yüceltsin.”
Kaynak: İHA

Bu haber 95 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ANKARA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
171 Okunma
147 Okunma
147 Okunma
146 Okunma
145 Okunma
145 Okunma
145 Okunma
134 Okunma
121 Okunma
117 Okunma
108 Okunma
98 Okunma
741 Okunma
721 Okunma
614 Okunma
608 Okunma
593 Okunma
580 Okunma
577 Okunma
507 Okunma
477 Okunma
421 Okunma
375 Okunma
372 Okunma
3800 Okunma
3439 Okunma
3285 Okunma
3284 Okunma
3132 Okunma
3026 Okunma
2340 Okunma
1815 Okunma
1409 Okunma
1330 Okunma
1316 Okunma
1305 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI