Bugun...
Bizi izleyin:Hatay MKÜ’de 15 Temmuz Paneli

Tarih: 15-07-2019 00:01:49 + -


Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanlığı tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Osmanlı’dan Günümüze Türkiye’nin Demokratikleşme Süreci isimli panel düzenlendi.


Hatay MKÜ’de 15 Temmuz Paneli

 

OBJEKTİFTÜRKİYE(Haber Merkezi) Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanlığı tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Osmanlı’dan Günümüze Türkiye’nin Demokratikleşme Süreci isimli panel düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan panelin başkanlığını Doç. Dr. Olcay Özkaya Duman yaparken panele konuşmacı olarak Dr. Öğretim Üyesi Süleyman Hatipoğlu, Dr. Öğretim Üyesi Sacid Uğuz ile Dr. Öğretim Üyesi Haydar Çoruh katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya: ‘’15 Temmuz’u anlamak ve anlatmak lazım. Biz bunları bilelim ki gelecek neslimiz olan çocuklarımıza anlatalım. Bir ülkede en önemli şey demokrasi bilincinin olmasıdır. İnsanın düşündüğünü söyleyememesi, korktuğunda konuşamaması gibi hususlar kabul edilebilecek şeyler değildir. Bundan dolayı bu değerlerin önemini kavramak ve gelecek nesillere aktarmak gerekmektedir. Demokrasinin ve onun getirdiklerinin hep birlikte savunucusu olmalıyız. 15 Temmuz gecesi ülkemizin gösterdiği mücadeleyi dünyanın başka hiçbir ülkesinde görmemiz mümkün değildir. Son olarak 15 Temmuz gecesi demokrasi şehidi olan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şifalar diliyorum.’’ dedi.

Panelde ilk sözü alan Dr. Öğretim Üyesi Süleyman Hatipoğlu millet olarak demokratikleşme yolunda yaklaşık olarak iki yüz yılı geride bıraktıklarını belirterek: “İki yüz yıllık bu demokrasi yolculuğumuz devam etmektedir. Bu yolculuk sürecince Osmanlı’dan bu yana birçok demokratikleşme olayı meydana gelmiştir. Yaşanan bu olaylar ve alınan kararlar ülkemizde demokrasi temelinin atılmasını sağlamıştır. Demokrasi yolunda birçok bedel ödedik hala da ödemeye devam ediyoruz. Temelinde milli irade yatan bu süreç ülkemiz adına oldukça sağlam bir zemin üzerinde kurulmuştur. Bu temeli yıkmaya ve sarsmaya çalışanlar her daim milletin iradesi karşısında hezimete uğramışlardır.’’ dedi.

Dr. Öğretim Üyesi Süleyman Hatipoğlu’ndan sonra konuşan Dr. Öğretim Üyesi Sacid Uğuz, ülkemizin bulunduğu coğrafyanın tehdide elverişli bir coğrafya olduğunu söyleyerek konuşmasına başladı. Uğuz:“15 Temmuz’u tarihi bir perspektiften incelemek gerekirse bulunduğumuz coğrafya her türlü musibete ve tehdide elverişli bir coğrafyadır. Bizlere düşen görev ise bu tehditlere karşı tedbirli olmaktır. Geçmişten bu yana öncelikle inançlarımızı hedef alan kitleler şimdi de değerlerimizi hedef almaya başladılar. Değerlerimizin en önemlilerinden birisi de demokrasi bilincidir. Silahla, ekonomik saldırılarla yapamadıklarını inanç değerlerimiz üzerinden yapmaya çalışanlar ne kadar uğraşmışsa da başarılı olmamıştır.’’ dedi.

Panelde son sözü alan Dr. Öğretim Üyesi Haydar Çoruh ise: ‘’Darbelerde görülen psikolojik hamleler, süreç öncesinde yaratılırlar ve süreç boyunca varlıklarını sürdürürler. 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin diğerlerinden farklı bir boyutu da bu alanda gerçekleşmiştir. Bu boyut halkın ve siyaset kurumunun darbe karşısındaki dik duruşu olmuştur. Halkın ve kurumların birlikte hareket ederek bir bütün oluşturması büyük mücadeleyi ortaya çıkarmıştır. Derin etkiler bırakan bu olay, halkın zaten sağlam olan demokrasi bilincini de iyiden iyiye kuvvetlendirmiştir.’’ dedi.

Panel, hediye takdimi ve çekilen hatıra fotoğrafı sonrası sona erdi.
Kaynak: objektiftürkiye

Bu haber 580 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER HATAY Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
154 Okunma
77 Okunma
63 Okunma
62 Okunma
61 Okunma
56 Okunma
53 Okunma
53 Okunma
51 Okunma
51 Okunma
51 Okunma
49 Okunma
173 Okunma
164 Okunma
160 Okunma
154 Okunma
152 Okunma
128 Okunma
125 Okunma
121 Okunma
116 Okunma
109 Okunma
105 Okunma
97 Okunma
513 Okunma
316 Okunma
308 Okunma
305 Okunma
299 Okunma
289 Okunma
265 Okunma
251 Okunma
225 Okunma
222 Okunma
212 Okunma
211 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI