Bugun...
Bizi izleyin:Hataylı Sanatçıdan 3 Boyutlu Mozaik

Tarih: 04-03-2021 12:30:00 + -


Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da hobi olarak başladığı mozaik sanatını atölyeye çevirerek meslek haline getiren Menel Hüzmeli, yaptığı eserleri başta yurt içi olmak üzere Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine de satıyor.


Hataylı Sanatçıdan 3 Boyutlu Mozaik

Mozaik sanatını merak etme hikayesini anlatan Menel Hüzmeli, “Benim asıl mesleğim ipek böceği yetiştiriciliği ve ipek dokumadır. Hafta sonu gezilerinde St. Simon Manastırı’na götürürdü ninem bizleri ve orada yerde gördüğüm bir kadın silüeti vardı, mozaiğe o şekilde başladım” dedi.

Taşlarla eser yapmanın çok hoşuna gittiğini belirten Hüzmeli, “Taşlara dokunmak ve taşlarla bir eser yapmak inanılmaz hoşuma gitti ve çok keyif aldım. Gün geçtikçe, üzerine bir şeyler katmaya çalıştım ve ben bir şeyler kattıkça o kadar güzel ürünler çıktı ki ortaya, bu iş neden meslek olmasın dedim. Büyük araştırmalara girdim, ustaları takip ettim ve çok güzel 3 boyutlu çalışmalar yapmaya başladım, insanların ilgisini çok çekti. Atölyem kurulduktan sonra çocuk gruplarım gelmeye başladı, aile etkinlikleri yapmaya başladım. Mozaik inanılmaz keyif veriyor bana ve herkese şiddetle tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

Mozaikte yenilikten yana olduğunu vurgulayan Hüzmeli, “Müzelerde görmüş olduğunuz mozaiklerin replikalarını benim atölyemde göremezsiniz. Kendi çizimlerim, kendi tasarımlarım ve mozaik denince aklınıza sadece taş gelmesin. 3 boyutlu olan seramik parçaları, çakıl taşlarının her birini toplayıp ayrı ayrı çalışmalar yapabilirsiniz” dedi.

Çalışmalarının Orta Doğu ve Avrupa’da ilgi gördüğünü söyleyen Hüzmeli, “Özel olarak birçok Avrupa ülkelerine çalışmalarımı gönderdim. Orta Doğu’da inanılmaz ilgi var mozaik sanatına. Kolyelerden tutun, yer mozaikleri ve duvar mozaikleri olarak ürün temin ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Hatay’ın mozaik kültürüne değinen Hüzmeli, “Dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi bizde olmasına rağmen Hatay’ın girişine ve içerisine bakarsanız şehir dışından gelen insanlar mozaik eserine pek rastlamazlar. Ben bunu Hatay’da çok büyük bir eksiklik olarak görüyorum. Başka şehirlere gittiğiniz zaman heykeller, o yöreye ait eserler görürsünüz, neden bizim şehrimiz mozaiklerle, çiçek bahçeleriyle, eserlerle kaplanmasın” dedi.
Kaynak: İHA

Bu haber 726 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER HATAY Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
148 Okunma
77 Okunma
62 Okunma
61 Okunma
60 Okunma
54 Okunma
53 Okunma
52 Okunma
50 Okunma
49 Okunma
49 Okunma
48 Okunma
173 Okunma
164 Okunma
160 Okunma
151 Okunma
148 Okunma
127 Okunma
125 Okunma
121 Okunma
116 Okunma
109 Okunma
105 Okunma
97 Okunma
513 Okunma
316 Okunma
308 Okunma
305 Okunma
299 Okunma
289 Okunma
265 Okunma
251 Okunma
225 Okunma
222 Okunma
211 Okunma
211 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI