Bugun...
Bizi izleyin:(Özel) Filyasyon Ekiplerinin Yoğun Mesaisi Ramazan Bayramında Da Sürüyor

Tarih: 14-05-2021 10:30:00 + -


Korona virüsle mücadele kapsamında en önemli görevlerden birini üstlenen filyasyon ekipleri, Ramazan Bayramı’nda da kapı kapı dolaşarak çalışmaya devam ediyor.


(Özel) Filyasyon Ekiplerinin Yoğun Mesaisi Ramazan Bayramında Da Sürüyor

Korona virüsle mücadele dünya genelinde sürerken, virüslü ve temaslı kişilerin tespit edilmesi için filyasyon ekipleri, Ramazan Bayramı’nda da aralıksız bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Esenler İl Sağlık Müdürlüğü’nce görevlendirilen filyasyon ekipleri, giydikleri özel kıyafetlerle kapı kapı dolaşarak karantinada olan pozitif vakaları ziyaret edip, temaslı olduğu kişileri tespit ediyor.

Filyasyon ekipleri bayramda da sahada

Ekipler, sosyal izolasyonun sağlanması için vakaların takibini sürdürüyor. Sahaya günlük 15 kişiyle çıkan filyasyon ekibi, Ramazan Bayramı’nda da aralıksız sağlık hizmeti veriyor. Filyasyon ekibinde görevli doktorlar Esenler Sağlık Müdürlüğüne gelen çağrılar üzerine, pozitif vakalarla görüşüp, ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendiriyor ve bu süreçte neler yapması gerektiğini bildiriyor. Sisteme düşen vakalar, İl ve ilçe Sağlık Müdürlüklerine bağlı sağlık kuruluşları tarafından adresleri tespit edildikten sonra, sağlık kontrolleri yapılıyor. Esenler ilçe Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Doktor Pınar Özen beraberindeki bir hemşireyle birlikte karantinada olan pozitif vakaların evlerine giderek, bu süreçte neler yapılması gerektiği ve temaslı olduğu kişilerin olup olmadığı ile ilgili bilgilendirmelerde bulunup, test yapıyor.

“Gün içerisinde pozitif çıkan hastalarımıza da gidiyoruz”

Günde 15 ekiple sahaya çıktıklarını belirten Dr. Özen, “Öncelikle şikayetlerini soruyoruz. Pozitif vakalı vatandaşlarımızın evlerine gitmeden Esenler İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden arıyorlar. Evlerine gidince şikayetlerini soruyoruz. Doktorların Filyasyon sistemi var. Buradan kontrol ediyoruz. Şikayetlerini yazıp ilaç veriyoruz. Temaslı oldukları kişilerden test alıyoruz. Genellikle sırt ağrısı ve burun tıkanıklığıyla gelen oluyor. Daha sonra halsizlik, öksürük ve ateş şikayetleri oluyor. Haftanın 3-4 günü nöbetlerimiz oluyor. Filyasyon ekibi olarak evleri bu şekilde geziyoruz. Birkaç haftadır vakalarda azalma var ama yeterli değil. Günde 15 ekiple sahaya çıkıyoruz. Bugün bende Esenler Menderes Mahallesi vardı. Numuneler alıyoruz temaslılarından. Özellikle 5. ve 6. gün temaslılarından numuneler alıyoruz. Çalışma saatlerimiz çok değişken oluyor. Şu an birkaç haftadır azalma olduğu için 12 saatlik nöbetlerimiz oluyor. Gün içerisinde pozitif çıkan hastalarımıza da gidiyoruz. Tedavi olarak ilaç veriyoruz. Hastanın bunu kullanıp kullanmaması hastanın inisiyatifine kalmış. İlaçları kullanmak istemeyende oluyor ve zorlayamayız. Kadın hastalarda gebelik veya emzirmesi var mı ona göre ilaç veriyoruz” ifadelerinde bulundu.
Kaynak: İHA

Bu haber 83 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İSTANBUL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
65 Okunma
59 Okunma
59 Okunma
59 Okunma
55 Okunma
55 Okunma
54 Okunma
37 Okunma
33 Okunma
30 Okunma
141 Okunma
130 Okunma
130 Okunma
128 Okunma
125 Okunma
119 Okunma
118 Okunma
117 Okunma
110 Okunma
106 Okunma
101 Okunma
100 Okunma
468 Okunma
437 Okunma
398 Okunma
389 Okunma
383 Okunma
381 Okunma
366 Okunma
359 Okunma
351 Okunma
338 Okunma
294 Okunma
234 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI